Mówienie przez sen i drżenie ciała u 5-latka

Witam, syn ma prawie 5lat i śpi niespokojnie. Ostatnio zauwazylam ze podczas snu jak mu sie cos śni to mowi przez sen a potem przez kilka sekund moze 2-3 sekundy jego cialo sie trzesie a on nadal spi, jak go przytule to si,e uspokaja i spi juz spokojnie. Czy to jest normalne takie zachowanie? Dodam ze w ostatnim czasie przezywal pobyt w szpitalu dziadzia, odwiedzal go w szpitalu. Pragne tez dodac ze syn boi sie wchodzenia i schodzenia po schodach.

Dziękuje za list. Pięcioletnie dziecko to jeszcze bardzo wrażliwy organizm, który łatwo pochłania wszelkie stresy i napięcia.A jak je pochłonie, to potem odreagowuje. Przypuszczalnie tak właśnie dzieje się teraz. Choroba dziadzia sama w sobie mogła być dużym przeżyciem, które zostało zwielokrotnione odwiedzinami w szpitalu. Dziecko w tym wieku nie powinno chodzić w odwiedziny do szpitala już choćby ze względów epidemiologicznych. Dodatkowo, obserwuje tam wiele sytuacji, które są dla niego niezrozumiałe, a często zagrażające. Zapewne teraz odreagowuje te napięcia w czasie snu. Musi go Pani uspokajać w nocy. Natomiast w dzień proponuje trochę zabawy w szpital - leczymy misie, przylepiamy plasterek mamie itp. - to tez zneutralizuje wspomnienia i napięcia. Być może też w rozmowy w trakcie takiej zabawy ujawni swoje lęki związane ze szpitalem.Pozdrawiam

Zdarza się, że dzieci poruszają się czy mówią przez sen. Przytulenie często zapewnia poczucie bezpieczeństwa (odbierane bardziej kinestetycznie niż świadomie), stąd wyciszenie. Jeśli nie jest to bardzo częste, może mieścić się w granicach normy. Jeśli jest Pani zaniepokojona, warto skonsultować się z pediatrą synka. W razie potrzeby skieruje na dalszą diagnostykę.