Mózgowe porażenie dziecięce a schizofrenia

Witam. Od urodzenia choruje na mozgowe porazenie dzieciece, a od 14 roku zycia na epilepsje, ktora jest juz zaleczona. Niedawno lekarz stwierdzil rowniez depresje ktora takze lecze. Moje pytanie brzmi: Czy osoby z uszkodzeniami OUN tak jak w moim przypadku, sa bardziej podatne na schizofrenię? Dodam takze ze w rodzinie nikt nie chorowal Dziekuje za odpowiedź.

Witam,

ze względu na zdiagnozowaną depresję, zachęcam do kontaktu z psychologiem. W jej leczeniu bardzo skuteczna jest psychoterapia, w określonych przypadkach wspomagana lekami. Współczesne badania wyraźnie wskazują, że ewentualne połączenie tych dwóch form terapii daje zdecydowanie lepsze długoterminowe rezultaty niż samo stosowanie farmakologii dlatego w przypadku potwierdzenia nerwicy, zachęcam Panią do zdecydowanie się na psychoterapię a nie tylko bazowanie na lekach.
Jeśli w Pana rodzinie nikt nie chorował na schizofrenię, nie ma Pan powodów do szczególnych obaw jeśli chodzi o tę chorobę. Dodatkowo rozwój tej choroby zdecydowanie szybciej następuje u mężczyzn niżeli u kobiet. Schorzenie występuje w swojej pełnej okazałości w wieku 20-28 roku życia u mężczyzn - bardzo rzadko powstaje w dzieciństwie oraz w wieku dojrzałym.

Pozdrawiam,
Elwira Chruściel
http://www.nietylkochwile.pl/pl/psycholog-online,3.html