Możliwość ciąży pomimo negatywnych testów ciążowych

witam jestem 25 letnią mężatką, która na razie nie planuje zostać mamą. Jednak od ok 3 tygodni spóźnia mi się okres, co nigdy wcześniej mi się nie zdarzało. Prawdopodobieństwo zapłodnienia jest raczej małe, aczkolwiek istnieje. Tydzień temu byłam u ginekologa, który za pomocą badania USG wykluczył ciąże, jednak kazał dodatkowo zrobić mi test, ciążowy, który również wyszedł negatywnie.

Na pewien czas trochę mnie to uspokoiło jednak teraz zaczynam się już denerwować. Lekarz powiedział mi że jestem zdrowa, ja również czuje się dobrze, jednak nie wiem dlaczego nadal nie mam miesiączki? Czy to możliwe że pomimo badania USG i testu ciążowego mogę być w ciąży ? Dodam jeszcze, że w moim życiu nie działo się nic, co mogło by spowodować opóźnienie miesiączki.

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam! Jeśli zrobiła Pani test zgodnie z instrukcją, to prawdopodobieństwo błędnego wyniku jest znikome. Ale czasem test rzeczywiście zawodzi, dlatego radzę jeszcze raz go wykonać. Na USG teoretycznie widać pęcherzyk ciążowy już w 5 tygodniu, ale czasem bardzo trudno go uwidocznić w tak wczesnym okresie. Istnieje natomiast wiele hormonalnych przyczyn nieregularnych miesiączek, jak hiperprolaktynemia, zaburzenia czynnośći tarczycy czy zespół policystycznych jajników, które nie zawsze manifestują się innymi objawami. Brak miesiączki może być również wywołany niektórymi lekami, zbyt intensywnym odchudzaniem się, ćwiczeniami, stresem oraz wieloma chorobami niedotyczącymi bezpośrednio układu rozrodczego. Ale proszę nie martwić się na zapas, ponieważ "wypadnięcie" jednej miesiączki w roku jest czymś zupełnie normalnym! Diagnostykę przyczyn braku miesiączki rozpoczyna się zwykle dopiero jeśli okresu nie ma przez kolejnych kilka miesięcy, oczywiście po wykluczeniu ciąży. Pozdrawiam serdecznie!