Możliwość ćwiczeń na siłowni razem z 9-letnią córką

Witam, moja 9-letnia córka ma nadwagę. Córka chodziła na zajęcia taneczne, karate ale jej to nie odpowiada i po krótkim czasie rezygnowała. Nie chce jej do niczego zmuszać dlatego szukam innego rozwiązania. Sama korzystam z siłowni i zastanawiam się czy w wieku 9 lat mogła by ze mną ćwiczyć np. na bieżni, rowerku czy orbitreku. Myślę że może wspólne ćwiczenia bardziej by ją zmotywowały. Zdrowa dieta jest już wprowadzona.Nie wiem tylko czy tego rodzaju wysiłek nie zaszkodzi jej. Pozdrawiam

Najlepiej żeby na temat potencjalnego zaangażowania córki w aktywność fizyczną porozmawiała Pani z jej nauczycielem wf. U dzieci przeprowadza się różnego rodzaju testy sprawnościowe na bazie których nauczyciel ustala predyspozycje oraz mocne i słabe strony danego dziecka. Najlepszym bowiem sportem w takiej sytuacji będzie taki, w którym dziecko dobrze się odnajduje, jednocześnie umożliwia wszechstronny rozwój. Nawet jeżeli decydowałaby się Pani na wspólne ćwiczenia na siłowni potrzebuje Pani wsparcia profesjonalisty - najlepiej trenera personalnego (po studiach w tym zakresie, ażeby znał się na rozwoju sprawności fizycznej u dzieci), który pomoże dobrać odpowiednie ćwiczenia. W innym wypadku ćwiczenia mogą być nie tylko bezcelowe i zniechęcające dla córki, ale także potencjalnie szkodliwe dla jej rozwoju.

Szanowna Pani,
wspólna aktywność fizyczna jest świetnym pomysłem, natomiast niektóre siłownie mają ograniczenia wiekowe, a sprzęty dostosowana są raczej do osób starszych.

Z poważaniem,
mgr Sławomir Kula, dietetyk kliniczny - Poznań
Poradnia Dietetyczna Świat Odżywiania
www.swiatodzywiania.pl