Możliwość dłuższej podróży samochodem i kąpieli w morzu przy rwie kulszowej

Witam pytanie dotyczy rwy kulszowej. Atak nastąpił po zawianiu okolicy lędźwiowo-krzyżowej, po bezskutecznej rehabilitacji na zdjęciu rezonansu magnetycznego wyszła przepuklina odcinka S1-L5, zakwalifikowana do operacji. Microdiscectomia odbyła się 3 miesiące temu, bez powikłań. Jak nie dopuścić do nawrotu? Czy można już teraz po takim zabiegu wybrać się w dłuższą podróż 8-10 godzin samochodem? Czy można pływać w Bałtyku, gdzie woda jest dość chłodna?

Witam. Jeśli obecnie nie występują objawy rwy nie ma przeciwwskazań do dłuższej podróży i kąpieli w morzu. Proszę jednak pamiętać, aby nie dopuścić do zbytniego wychłodzenia organizmu. Podczas podróży samochodem polecam natomiast zrobić kilka przerw. Najskuteczniejszą metodą zapobiegania napadom rwy jest podjęcie rehabilitacji oraz fizykoterapii. Warto również zadbać o wzmocnienie mięśni pleców no. poprzez regularne pływanie.