Kobieta , 40 lat Witam, chciałam zapytać czy jednocześnie można przyjmować (tak mam w zaleceniach lek.psychiatry ) xanax SR 1 mg o przedłużonym uwalnianiu plus efevelon SR 37,5 mg , po dwóch tygodniach mam przejść na efevelon SR 75 mg. Przy samym xanaxie dobrze się czułam ale w połączeniu z efevelonem jest gorzej. Dziwnie zaczęły mnie swędzieć przedramiona, piekły i się zaczerwieniły, lęk się nasilił.Wieczorem przyjmuję lerivon 30. Mam do tego arytmię i dostałam propranolol. Czy można to wszystko razem mieszać?
Odpowiedź na pytanie znajduje się poniżej.
Zaufany specjalista Umów wizytę
Edytuj odpowiedź

Witam Panią,

Lek Xanax SR jest preparatem z grupy benzodiazepin do stosowania jedynie doraźnego na czas wprowadzenia docelowej dawki wenlafaksyny (75 mg/dobę). Alprazolam(Xanax) daje dośćszybkie uspokojenie, dodatkowo Pani otrzymała dość wysoką dawkę leku. CZasem przy włączaniu leków z grupy SNRI ( efevelon) pojawia się przejściowe zaostrzenie lęku, ale po kilku dniach takie objawy powinny ustąpić. Dlatego też na poczżatku terapii wenlafaksynąstosuje się leki z grupy benzodiazepina by zniwelować tego rodzaju objawy nieopożądane. Mianserynę w dawce, jaką Pani otrzymała stosuje się ( także przejściowo) w celu regulacji snu. Jesli jednak niepokoją Paniąobjawy niepożadane leczenia, lub Pani stan nie poprawia się- powinna Pani skontaktować sięz psychiatrą prowadzącym.

Pozdrawiam!

 Redakcja abcZdrowie
Redakcja abcZdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Witamy serdecznie!

Zebraliśmy dla ciebie dodatkowe informacje dotyczące tematów poruszanych w pytaniu. Skorzystaj z linków poniżej, aby dowiedzieć się więcej:

  • Interakcje międzylekowe – Podczas choroby bardzo często musimy przyjmować kilka leków równocześnie. Jeden zwalcza temperaturę, drugi katar, trzeci ból głowy, czwarty drgawki itd. I tak od kolorowych tabletek powstaje mała tęcza na naszej dłoni. Musimy jednak pamiętać, że gdy stosujemy tak wiele preparatów, powstają interakcje międzylekowe.
  • Leki – Lekiem określa się każdą substancję wprowadzaną do organizmu w celu uzyskania określonego efektu terapeutycznego lub zapobiegania chorobie. Pojęciem leki określa się zarówno preparaty pochodzenia naturalnego, jak i syntetycznego oraz substancje stosowane w celach diagnostycznych (np.

Nasi lekarze odpowiedzieli też na kilka podobnych pytań innych użytkowników:

Artykuły na ten temat
Interakcje międzylekowe

Leki, których nie wolno łączyć

Leki, których nie wolno łączyć

Niebezpieczne mieszanki Sezon przeziębień w pełni. Co druga osoba kicha, co trzecia - kaszle. Niektórzy zmagają się też z gorączką. Najczęściej na własną rękę i bez wizyty u lekarza leczą się dostępnymi w aptekach specyfikami, często mieszając je ze sobą....

Leki uspokajające

Relanium

Relanium

Szacuje się, że nawet 20% Polaków cierpi na zaburzenia psychiczne. Depresja, stany lękowe czy zachowania związane ze stosowaniem substancji psychoaktywnych to najczęstsze zaburzenia, z którymi zmagają się współcześni Polacy. Dla niektórych jedynym sposobem...

Leki i suplementy

Przyjmowanie leków - ważne zasady

Przyjmowanie leków - ważne zasady

Coraz częściej zdarza się nam popijać leki, tym co mamy pod ręką: kawa, herbata, soki, nawet mleko. Tymczasem skuteczność oraz odpowiednia siła działania farmaceutyków, pozostają w ścisłym związku ze spożywanymi napojami oraz pokarmami. Warto zapytać...