Mężczyzna , 19 lat Witam! Chciałabym się dowiedzieć czy przy śwince często występują powikłania i od czego to zależy? Ponieważ jestem już dorosłym mężczyzną lecz nigdy nie miałem świnki ale miałem kontakt niedawno z chorą siostrą. I boję sie że zachoruje ponieważ czytałem że jednym z powikłań może być zapalenie jąder i bezpłodność, lub nawet zapalenie mózgu. Z góry dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam!
Odpowiedź na pytanie znajduje się poniżej.
 Lek. Tomasz Budlewski 79
Lek. Tomasz Budlewski Stażysta/Rezydent, Łódź
Edytuj odpowiedź

Powikłania które Pan napisał tj. zapalenie jąder, zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych to faktycznie mozliwe powikłania świnki, zwykle świnka w okresie wczesnodziecięcym przebiega łagodniej i rzadziej daje powikłania niż u młodzieży i młodych dorosłych. ALe nie oznacza to że wystąpią one u Pana, nie jestem w stanie przewidzieć z jakim prawdopodobieństwem wystąpią u konkretnej osoby.

 Redakcja abcZdrowie
Redakcja abcZdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Witamy serdecznie!

Zebraliśmy dla ciebie dodatkowe informacje dotyczące tematów poruszanych w pytaniu. Skorzystaj z linków poniżej, aby dowiedzieć się więcej:

  • Świnka – Ślinianki, inaczej gruczoły ślinowe, należą do układu trawiennego i są odpowiedzialne za wydzielanie śliny. Człowiek posiada duże gruczoły ślinowe, a także kilkaset małych gruczołów rozsianych w błonie śluzowej jamy ustnej, jak również gardła, krtani oraz nosa.
  • Zapalenie przyusznic – Ślinianki, inaczej gruczoły ślinowe, należą do układu trawiennego i są odpowiedzialne za wydzielanie śliny. Człowiek posiada duże gruczoły ślinowe, a także kilkaset małych gruczołów rozsianych w błonie śluzowej jamy ustnej, jak również gardła, krtani oraz nosa.

Nasi lekarze odpowiedzieli też na kilka podobnych pytań innych użytkowników:

Artykuły na ten temat
Choroby zakaźne i pasożytnicze

Świnka - charakterystyka, objawy, leczenie, powikłania

Świnka - charakterystyka, objawy, leczenie, powikłania

Nagminne zapalenie przyusznic, znane szarzej jako świnka, to choroba dziecięca, która najczęściej dotyka maluchy pomiędzy 4. a 10. rokiem życia. Zazwyczaj pojawia się u naszych pociech wiosną bądź zimą, a w jej trakcie dziecko skarży się na ból w okolicy...

Szczepienia obowiązkowe - dla dzieci, dla osób narażonych na zakażenia

Szczepienie na świnkę

Szczepienia na świnkę jest popularną formą zapobiegania chorobie. Szczepienie chroni przed chorobą w około 95% przypadków, natomiast u 5 % dzieci może dojść do wystąpienia objawów, które będą miały łagodny charakter. W państwach, w których wprowadzono...

Choroby zakaźne i pasożytnicze

Objawy świnki - zarażanie, symptomy, powikłania

Objawy świnki - zarażanie, symptomy, powikłania

Świnka to choroba zakaźna powodowana przez wirus RNA. Przeważnie na objawy świnki pojawiają się u dzieci i młodzież do 15 roku życia, rzadziej u osób dorosłych. W przypadku tej choroby wcześniejsze zachorowanie, daje lżejsze obajwy. U osób dorosłych świnka...