Możliwość przeprowadzenia operacji zastawek na bijącym sercu

Chciałabym prosić o informacje dotyczące możliwości operacji zastawek: mitralnej i trójdzielnej na bijącym sercu, bez włączania krążenia pozaustrojowego - pacjent ma 80 lat, jest po zawale, operacji wszczepienia by-passów, z niewydolnością serca, chorobą wieńcową i obecnie także z niewydolnością nerek spowodowaną problemami z krążeniem, co dyskwalifikuje go z operacji klasycznej. Czy gdzieś w Polsce można przeprowadzić taką operację?

Lek. Tomasz Budlewski

Proponuję udać się o poradę do Kardiochirurga. Lekarze tej specjalności mają najnowsze informacje w tej kwestii. Jeżeli w Polsce takie zabiegi są wykonywane to Kardiochirurg wskaże odpowiednie postępowanie.