Trajenta przy stłuszczeniu wątroby

Dzień dobry, choruję na cukrzyce typu II. Po ostatniej konsultacji lekarz przepisał mi lek Trajenta. Dodatkowo cierpię na stłuszczenie wątroby. Zależy mi na tym, żeby dowiedzieć się, czy przy stłuszczeniu wątroby mogę przyjmować lek Trajenta. Czy Trajenta jest bezpieczna przy moich schorzeniach? Czy może powodować jakieś skutki uboczne? Nie wiem, czy powinienem stosować lek Trajenta zgodnie z zaleceniami lekarza, czy może poszukać jakiegoś zamiennika? Nie ukrywam też, że cena leku Trajenta jest dość wysoka i chciałbym mieć pewność, że lek mi pomoże, a nie zaszkodzi. Bardzo proszę o pomoc i radę, co mam zrobić. Może powinienem skonsultować się z innym lekarzem, który mógłby przepisać mi coś innego niż Trajenta? Chciałbym jeszcze zapytać, co mógłbym zrobić poza przyjmowaniem leków przy swoich chorobach, bo zapomniałem ostatnio zapytać o to lekarza. Z góry dziękuję za odpowiedź.

Ewa Kozłowska Dietetyka, Warszawa

Witam serdecznie,

o konieczności przyjmowania leków decyduje lekarz prowadzący, proszę zastosować dietę odpowiednią do choroby stłuszczeniowej wątroby i unormować masę ciała, jest duża szansa, że stłuszczenie się cofnie.

pozdrawiam

Około 90% wszystkich chorych na cukrzycę choruje również na polineuropatię cukrzycową.

Polineuropatią nazywamy uszkodzenie nerwów obwodowych.

Polineuropatia może przebiegać skrycie i ujawniać się w różnie długim okresie od momentu rozpoznania cukrzycy.

Najczęściej pierwszym i głównym objawem jest ostry, piekący i przeszywający ból zlokalizowany jako „ skarpetki”.
Bólom towarzyszy mrowienie i drętwienie kończyn, uczucie ich oziębienia, często przeczulica skóry kiedy to lekki dotyk powoduje ból.
Po pewnym czasie pojawiają się zaburzenia czucia w kończynach.
Objawy nasilają się nocą.

Diagnostyką i leczeniem zajmują się niektórzy neurolodzy. Proszę pamiętać o kontroli.