Możliwość uprawiania sportu w trakcie leczenia ostrogi piętowej

Dzień dobry. Jestem w trakcie leczenia ostrogi piętowej (lek doustny "Urazym" oraz fala uderzeniowa). Pytanie dotyczy tego czy w trakcie tego leczenia mogę nadal uprawiać sport (konkretnie piłka siatkowa, czasem bieganie) czy powinna być w tym czasie przerwa. Jeśli powinienem przerwać uprawianie w.w. sportów to w jak długim czasie od zakończenia leczenia , przerwa tak powinna jeszcze trwać. Z wyrazami szacunku Bogdan.K.

Należy zdać sobie sprawę, że tzw. ostroga piętowa jest tylko efektem, a nie przyczyną. Przeciążenia rozcięgna podeszwowego powodują zwiększone wytwarzanie kolagenu, który następnie kostnieje. Przyczyną takiego stanu mogą być niewłaściwe napięcia aparatu mięśniowo-powięziowego całej kończyny dolnej.
Sama fala uderzeniowa może nie wystarczyć, należało by sprawdzić wyżej wymieniony aparat ruchu. Tu polecam wizytę u fizjoterapeuty sportowego.
Odnośnie uprawiania sportu ze względu na obciążający charakter piłki siatkowej i biegania, radził bym ograniczyć się do ćwiczeń, które nie wywołują doznań bólowych. Mogą to być inne ćwiczenia lub dotychczasowe, ale w mniejszej ilości. Fizjoterapeuta na wizycie na pewno pomoże w dobraniu aktywności i obciążeń.
Jeśli chodzi o Urazym, jest to suplement diety, a nie lek.
Proszę pamiętać, że jeśli regularnie uprawia się sport to warto poświęcić przynajmniej 1 godzinę tygodniowo na wizytę u fizjoterapeuty, który zadba o aparat ruchu i zmniejszy ryzyko urazów.
Mam nadzieję, że moja odpowiedź jest pomocna.
Pozdrawiam, Kamil Kobiałka