Możliwość wykonania badań diagnostycznych w kierunku grzybicy ogólnoustrojowej

Witam! Chciałam zapytać czy jest jakieś potwierdzenie, że istnieje taka jednostka chorobowa jak grzybica ogólnoustrojowa, ponieważ zauważam u siebie jej objawy, jednak są one bardzo ogólne, niecharakterystyczne (ciągłe zmęczenie, zły nastrój, ochota na słodycze i produkty mączne, wzdęcia, uczucie przelewania w jelitach). O chorobie czytałam tylko w internecie i nie jest to dla mnie wiarygodne źródło informacji.. Czy jest przy tym możliwośc wykonania badań diagnostycznych w kierunku tej choroby?

Choć większość informacji jakie znajdzie Pani w internecie dotyczących infekcji grzybicznych niewiele ma wspólnego z wiedzą medyczną, to rzeczywiście istnieją ogólnoustrojowe zakażenia grzybicze o nieswoistych objawach. Sugeruję kontakt z lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej lub gastrologiem (biorąc pod uwagę dyskomfort jelitowy) celem przeprowadzenia odpowiedniej diagnostyki i wdrożenia właściwego leczenia.

Może być taka sytuacja, ale objawy grzybicy ogólnoustrojowej myślę, że były by bardziej widoczne (nalot na języku, afty, pleśniawki itp.) Może Pani pokusić się o ocenę mikroflory jelitowej, jest to badanie z kału, w nim jest również badany poziom grzybów Candida czy jest na odpowiednim poziomie (np. VitaImmun., Instytut Mikroekologii). Przy zmęczeniu, osłabieniu warto też zbadać tarczycę (TSH, anty TPO i anty TG), poziom ferrytyny, witaminy D, B12, oraz glukoza na czczo, a także przyjrzeć się swojemu stylowi życia (aktywność fizyczna, stres, dieta).