Możliwość zajścia w ciążę po 50.tce

Dzień dobry, Jakie jest prawdopodobieństwo zajścia w ciąże u kobiety która ukończyła 50 lat (40 dzień bez okresu)? A może to objawy menopauzy? Jakie mogą być inne przyczyny braku okresu? Czy test ciążowy będzie w tym wieku wiarygodny? Obawiam się wyniku, dlatego nie zrobiłam jeszcze testu. A może jakieś inne badania należałoby wykonać, aby potwierdzić ciążę lub inną przyczynę braku menstruacji? Ogólnie czuję się dobrze. Nie mam wahań nastroju. Fizycznie też mnie nic nie boli. Jakie zatem jest prawdopodobieństwo, że brak okresu oznacza ciążę po 50 rokiem życia? Proszę o wszystkie prawdopodobne scenariusze. Z góry serdecznie dziękuję. Pozdrawiam

Lek. Tomasz Budlewski

Zależy to od wieku biologicznego kobiety, jeżeli wcześniej występowały normalne miesiączki to ciąża jest jak najbardziej możliwa. choć oczywiście częściej w ten sposób wygląda początek menopauzy. Proponuję wykonać test ciążowy, najlepiej z krwi oznaczając beta hcg. I oczywiście udać się do ginekologa, bez względu na wynik testu.

Dzień dobry!

Za przejście menopauzy uznaje się 12 miesięcy (rok) bez krwawienia miesięcznego.
Jest charakterystyczne dla wchodzenia w okres menopauzy, że krwawienia stają się nieregularne i zazwyczaj wiąże się to z bardzo ograniczoną płodnością lub utratą płodności.
Jest jednak również możliwe, że wciąż pojawiają się u Pani owulacje i może dojść do zapłodnienia i ciąży.
Konieczna jest osobista wizyta u lekarza ginekologa, badanie ginekologiczne i oznaczenie poziomu hormonów, aby odpowiedzieć na Pani pytanie.

Pozdrawiam!