Możliwość zarażania półpaścem

Witam proszę o wytłumaczenie,lekarz zdjagnozował unie Półpaśca. Mam jechać do rodziny na święta będzie obecny wnuczek 20 miesięczny,14 letni chłopiec, pozostałe osoby to kobiety 31,35 lat,mężczyźni 33,37.W jakim stopniu są na rażone.Jedne źródła podają że Półpażciem zarazćsię nie można inne że można .Z gory Dziękuję za odpowiedź

Witam.

Półpasiec jest spowodowany przez tego samego wirusa co ospa wietrzna.
Po przechorowaniu w przeszłości, na ogół w dzieciństwie, ospy wietrznej wirus cały czas pozostaje w organizmie "ukrywając się w komórkach nerwowych".
W sprzyjających okolicznościach np. przy spadku odporności, wirus uaktywnia się, powodując zmiany na skórze.
Zakaźna jest tylko wydzielina z tych zmian.
Żeby uniknąć zakażania, można w razie możliwości zasłaniać te zmiany za pomocą plastra lub opatrunku oraz stosować ogólne zasady higieny (mycie rąk).
Na szczęście w odróżnieniu od ospy wietrznej nie ma tutaj zakażania drogą kropelkową przez układ oddechowy (kaszlnięcie, pocałunek itd).