Możliwość zastosowania kremu Emla przed szczepieniem Pentaximem

Chciałam się dowiedzieć czy można zastosować krem emla przed szczepieniem pentaximem.

Lek. Marta Gryszkiewicz

Można, jeśli nie występuje nadwrażliwość na żaden ze składników kremu.
Jednak dziecko bardziej się zdenerwuje, gdy zobaczy całe przygotowania do szczepienia, niż samym chwilowym bólem związanym z podawaniem szczepionki. Sugeruję rozważyć, czy znieczulenie skóry ma bardziej pomóc dziecku, czy Pani w przełamaniu leków przed ukłuciami.