MR kręgosłupa lędźwiowego: jak interpretować wyniki?

WYNIK: W odcinku lędźwiowym kręgosłupa skrzywienie wypukłe w lewo ze zniesieniem fizjologicznej lordozy. Obniżenie tarczy międzykręgowej L5/S1; zmniejszone uwodnienie krążka międzykręgowego L5/S1. Otwory międzykręgowe zachowane. Na poziomie L5/S1 centralno-lewoboczna protruzja krążka międzykręgowego na ok. 9 mm dokanałowo i do lewego zachyłka korzeniowego z impresją korzonka nerwowego. Umiarkowanie nasilone zmiany przeciążeniowo-degeneracyjne płytek granicznych trzonów L5 i S1 w przyleganiu do tarczy L5/S1. Guzek Schmorla w płytce granicznej dolnej trzonu kręgu L1. Stawy międzywyrostkowe bez cech patologii. Stożek rdzenia kręgowego prawidłowy. Z góry dziękuję za odpowiedź. Dodam, że mam 36 lat i jestem kobietą. Pozdrawiam
KOBIETA, 36 LAT ponad rok temu

Co jeść przy dolegliwościach ze strony układu ruchowego?

Twój układ ruchowy daje Ci w kość? Pokonaj to... dietą. Sprawdź, co warto jeść, aby kręgosłup nie bolał. Dietetyk kliniczny podpowiada, na jakie produkty warto zwrócić uwagę.

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Witam!

Wynik badania należy rozpatrywać łącznie z obrazem klinicznym (często postępowanie wynika z obecności lub braku objawów).

MRI kręgosłupa lędźwiowego wykazuje cechy procesu zwyrodnieniowego kręgosłupa (kręgów i dysków (czyli krążków międzykręgowych)).
Proces zwyrodnieniowy postępuje z wiekiem, ale przyczyniają się do niego także nadmierne przeciążanie kręgosłupa, otyłość, siedzący tryb życia, nieprawidłowa postawa itp.

Widoczne jest uszkodzenie krążków międzykręgowych znajdujących się na poziomach pomiędzy 5 kręgiem lędźwiowym a 1 kręgiem krzyżowym. Centralno-lewoboczna protruzja, to uwypuklenie powstałe w wyniku pęknięcia krążka międzykręgowego i jego przemieszczenia do kanału rdzeniowego. Impresja korzenia nerwowego mówi, iż protruzja krążka międzykręgowego może uciskać struktury nerwowe, w tym przypadku nerw, dając objawy neurologiczne (mrowienia, drętwienia, osłabienie siły kończyn itd).

Dodatkowo w obrazie kręgosłupa uwidoczniono skrzywienie, jednak nie został podany tzw. kąt Cobba, który określa jego wielkość.

W zależności od występowania dolegliwości oraz uwidocznienia objawów neurologicznych stosuje się leczenie zachowawcze (rehabilitacja, leki przeciwbólowe) lub operacyjne.
Proszę skonsultować wynik z ortopedą lub neurochirurgiem.

pozdrawiam

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty