Mężczyzna , 37 lat

Witam!

Mam pytanie od jakiegoś czasu mam mrowienia, szczególnie lewej ręki i lewej części głowy, czasami nawet lekko lewej stopy, bardzo rzadko dotyczy to prawej ręki. Te mrowienia sie nasilają jak zegnę rękę i szczególnie w nocy (ręka robi się zimna). Te mrowienia pojawiają się i znikają. Mam stwierdzoną nerwicę (czasami bóle okołosercowe, byłem u kardiologa - czekam na badanie holterowskie), serce w porządku, badania krwi w porządku, ciśnienie mam mniej więcej stale normalne, natomiast tętno jednego dnia mam normalne w granicach 75, innym razem spada mi do 60 paru, a jeszcze innym razem mam ponad 100 bez przyczyny. Dzisiaj doszedł ból w okolicach tricepsa lewej reki, mam też czasami dziwne uczucie po lewej stronie głowy, jakby delikatny ucisk (szczególnie nasilał się po polprazolu (brałem przez długi czas polprazol teraz już nie).

Jestem miesiąc po fundoplikacji, biorę wapń i magnez, co to jest? Miałem prześwietlenie kręgosłupa lędźwiowego - nic nie wykazało, czy to ma jakiś związek z kręgosłupem. Kiedyś ważyłem 74 kg, ale po stwierdzeniu przepukliny żołądkowo-przełykowej i lekkiej diecie plus kilkumiesięcznemu braniu polprazolu w ciągu pół roku straciłem 10 kg. Moje mięśnie kręgosłupa są teraz słabiutkie i zaczęło się to razem ze spadkiem wagi. Neurolog posprawdzał wszelkie odruchy - wszystko ok. Co to jest, jakie badania zrobić, do kogo się zwrócić? Czy to nerwica czy kręgosłup, proszę doradźcie do kogo pójść?

Odpowiedź na pytanie znajduje się poniżej.
Lek. Tomasz Stawski 84
Lek. Tomasz Stawski Chirurg, Jaworzno 84 poziom zaufania
Zaufany specjalista Umów wizytę
Edytuj odpowiedź

Oczywiście diagnostyką i leczeniem takiego stanu powinien zająć się neurolog. Raczej dolegliwości mogą być związane z patologią w zakresie górnego odcinka kręgosłupa czyli szyjnego, a nie lędźwiowego. Warto by więc było dodatkowo wykonać RTG tego odcinka kręgosłupa, a być może i zastanowić się nad rezonansem magnetycznym. O tym jednak musi zadecydować po bezpośrednim badaniu neurolog. Jednak jeśli wykluczy się podłoże organiczne tych dolegliwości (np. zmiany patologiczne w zakresie kręgosłupa) to niestety takie objawy mogą być związane z nerwicą. W takim przypadku zalecałbym skonsultować się jeszcze z psychiatrą. Odpowiednie leczenie farmakologiczne lub/i psychoterapia powinna przynieść spodziewany efekt w przypadku nerwicy.

 Redakcja abcZdrowie
Redakcja abcZdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Witamy serdecznie!

Zebraliśmy dla ciebie dodatkowe informacje dotyczące tematów poruszanych w pytaniu. Skorzystaj z linków poniżej, aby dowiedzieć się więcej:

  • Neurologia – Neurologia to dziedzina medycyny zajmująca się schorzeniami obwodowego i ośrodkowego układu nerwowego. Jest silnie spokrewniona z psychiatrią i polega na odkrywaniu przyczyn uszkodzenia systemu neuronalnego. Domeną psychiatrii są z kolei choroby, których podłoże stanowi biochemiczne zaburzenie funkcjonowania mózgu jako całości.
  • Inne choroby neurologiczne – Choroby neurologiczne wpływają na funkcjonowanie organizmu, na zachowanie człowieka, a co najgorsze – mogą także doprowadzić do śmierci. Zarówno choroby neurodegeneracyjne, takie jak choroba Parkinsona czy Alzheimera, jak i infekcje, np. odkleszczowe zapalenie mózgu, są wyjątkowo groźne i budzą wiele obaw.

Nasi lekarze odpowiedzieli też na kilka podobnych pytań innych użytkowników:

Wyszukaj lekarza po opiniach