Mrowienie w okolicy podniebienia i kończyn oraz ucisk w skroniach

Witam, Bardzo proszę o poradę. Otóż wczoraj położyłam się spać i zaczęłam odczuwać mrowienie w okolicy podniebienia oraz dłoni i stóp. Miałam tez nudności do tego w trakcie snu budziły mnie od czasu do czasu drgania ciała. Mrowienie odczuwalne też było w okolicy policzków, następnie w okolicy nosa. Czucie mam prawidłowe ale to mrowienie było nie do zniesienia a do tego jeszcze jakby ucisk lekki w skroniach. Z takimi objawaami borykam się od długich lat. Zaczęło się w podstawówce podczas wysiłku, wtedy to do podobnych objawów dochodziły mroczki przed oczami oraz zaburzenia mowy. Jakieś 4 lata temu objawy mrowienia, nudności oraz dodatkowo pulsującego bólu w okolicy czaszki ( po prawej stronie z tyłu ), wróciły. Byłam u neurologa, który skierował mnie na tomografię głowy, która nic nie wykazała. Wykonywałam jeszcze RTG czaszki, odcinka szyjnego kręgosłupa, EKG głowy, USG jammy brzusznej, EKG serca, Echo serca, morfologia, mocz. Żadne z tych badań nic nie wykazalo oprócz lekkiego wzrostu jakiejś fali EKG głowy, własnie po prawej stronie. Przez 2 lata leczyłam sie u wspaniałego neurochirurga, który ostatecznie stwierdził bóle naczyniowe głowy. Otrzymałam lek polomigran. Przy okazji wizyty w Nimczech, Pani neurolog mówiła o migrenie i przypisała lek amitryptylina. Nie brałam tego, ponieważ objawy ustapiły całkowicie. Miałam spokój przez ostatnie lata aż do wczoraj. Nawet teraz jak pisze do Państwa, to odczuwam takie lekkie mrowienie w podniebieniu i obu nadgarstkach. Za swojego czasu udałam się w końcu do psychiatry,bo te objawy wykluczały mnie zawsze z życia. Podobno mam hipochondrię ale nie jestem jakąś maniaczka wyszukiwania sobie chorób. Po prostu towarzyszy mi strach kiedy odczuwam niepokojace objawy. Często z tych powodów pojawiałam sie na dyżurach lekarskich, gdzie przypisywano mi hydroxizinę. Zażyłam ją wczoraj ale dzięki niej tylko zasnęlam spokojnie a dziś czuje się jak pijana. Czy takie przedziwne objawy, moga rzeczywiście dotyczyć nerwicy ? Czy jest to migrena? Czy mam udac się ponownie do lekarzy? Jestem za granicą i po prostu boję się iśc do lekarza, ponieważ nikt nie zna mojej historii objawów i boję się kolejnych tych samych badań. Wiem, że żyję z tę przypadłością od lat i jakoś jeszcze chodzę. Tylko, że ten strach i objawy naprawdę nie dają mi żyć spokojnie. Proszę o pomoc. Dziękuję z góry.

Dzień dobry,

Proszę znaleźć psychoterapeutę i podjąć się leczenia.
Jeżeli pobyt za granicą jest chwilowy to może Pani znaleźć w internecie listę certyfikowanych psychoterapeutów Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego (w Polsce), a jeśli nie - to za granicą pozostaje Pani szukać polskojęzycznych psychoterapeutów (najlepiej pracujących w nurcie psychodynamicznym, p.analitycznym).

Tak, powinna się Pani jak najszybciej(!) skontaktować z lekarzem neurologiem, gdyż nie można wykluczyć zagrożenia zdrowia; tak najprawdopodobniej część badań zostanie powtórzona.
Dopiero po ewentualnym wykluczeniu zagrożenia zdrowia lub też podjęciu odpowiedniego leczenia można pomyśleć o dalszych krokach. Jeśli od dłuższego czasu źle sobie Pani radzi z funkcjonowaniem, to terapia psychologiczna miałby sens. Ale dużo szybsze i lepsze efekty w opisanej sytuacji powinna mieć terapia poznawczo- behawioralna.