Mrużenie oczu i grymasy wokół ust po stosowaniu leku na zespół paranoidalny

Witam! Mam pytanie do neurologa. Czy wieloletnie zażywanie fluanksolu depot (cierpię na zespół paranoidalny) mogło uszkodzić nerwy twarzowe na tyle, że po zmianie leku na rispolept po pewnym czasie pojawiło się mrużenie oczu i grymasy wokół ust? Objawy te ustępują lub zmniejszają się w czasie relaksacji, interesującej pracy i wieczorną porą. Najbardziej widoczne są ok. 11-12-ej rano. Ja osobiście wiążę je z dużym napięciem emocjonalnym, jakie dotyka mnie w czasie wykonywania codziennych zajęć, ale może są to objawy uszkodzenia nerwów? Mam 50 lat i nie cierpię na żadne inne choroby. Pozdrawiam.

Witam!
Opisane objawy mogą sugerować działania niepożądane wywołane długotrwałym stosowaniem neuroleptyków. Są to typowe objawy uboczne związane z mechanizmem działania leku nie wiążą się z uszkodzeniem nerwu twarzowego, ale ze zmianą przekaźnictwa w układzie podkorowym mózgu. Objawy mogą ulegać osłabieniu lub nasileniu w zależności od wielu czynników jak Pani sama zauważyła. Oba leki są neuroleptykami jedynie należą do innych grup. Proponuję skonsultować problem z psychiatrą w celu zmiany leku, na taki który będzie powodował mniej działań niepożądanych ewentualnie można dodać lek, który będzie łagodził te działania niepożądane. Lek czasami trzeba dobierać metodą prób i błędów gdyż trudno ocenić wpływ leku na konkretnego pacjenta. Pozdrawiam serdecznie!