Mutacja BRCA1 - czy antykoncepcja zwiększa ryzyko zachorowania na raka?

Witam,

miałam robione badania genetyczne i wykryto u mnie mutację genu BRCA1. Doktor powiedział, że tabletki antykoncepcyjne, które przyjmowałam do tej pory, a mam 23 lata, mam odstawić, gdyż to zwiększa prawdopodobieństwo zachorowania na raka piersi. A co z rakiem jajnika? Czy tabletki również zwiększają zachorowanie, czy może zmniejszają?

Redakcja abcZdrowie

Witamy!

W przypadku raka jajnika sytuacja jest podobna - mutacje genu BRCA1 zwiększają ryzyko rozwoju tego nowotworu. Hiperestrogenizm (związany z doustną antykoncepcją) też jest czynnikiem zwiększającym ryzyko rozwoju raka jajnika.

Redakcja abcZdrowie.pl