Mutacja genów a prewencyjna mastektomia

Witam,czy tylko mutacja genu BRCA1 predysponuje do mastektomii prewencyjnej czy mogą to być mutacje też w innych genach np.BRCA2?Czy możliwa jest prewencyjna mastektomia na życzenie pacjenta z obciążonym wywiadem rodzinnym bez nieprawidłowych mutacji w genach?Proszę o odpowiedż,dziękuję i pozdrawiam!

Proszę "problem" przedyskutować z onkologiem, on też odpowie na pytanie czy Fundusz refunduje takie zabiegi profilaktyczne. Sądzę iż jeśli zaistnieją takie wskazania, to nie będzie miał nic do powiedzenia.

Dr n. med. Marek Rawski

Szanowna Pani - w takich przypadkach, możliwa jest prewencyjna mastektomia ( najczęściej z zabiegiem plastycznym odbudowy piersi).
Kilka ośrodków robi to jednocześnie.
W przypadku jakichkolwiek wątpliwości proszę o kontakt internetowy: ZnanayLekarz.pl – Tam znajdzie Pani / Pan wszystkie informacje kontaktowe.
Pozdrawiam, Dr n. med. Wojciech Kawiorski, Specjalista Chirurg Ogólny, Chirurg Gastroenterologiczny, Chirurg Onkologiczny, Gastrolog, Proktolog.