Zapytaj lekarza

1 , 0 1 5 , 8 1 3

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Mutacja w genie CDH1

Witam. czy jest możliwe abym była nosicielką mutacji w genie CDH1, który koduje białko zwane E-kadheryną? moja babcia zmarła na nowotwór piersi mając 45 lat. nie wiem niestety jaki to był nowotwór (czy przewodów mlecznych czy gruczołów). nigdy w rodzinie nie pojawił się rak żołądka. też babci siostra miała nowotwór piersi (amputacja piersi- ciocia żyje). ja z mamą i cioci siostrą badamy się co 6 miesięcy (piersi) i wszystko jest ok. boli mnie zoladek boje sie ze mam rozlany typ bo mam ta mutacje
KOBIETA, 26 LAT ponad rok temu

Jeśli jest Pani nosicielką mutacji, należy udać się do Poradni Genetycznej żeby wyjaśnić ryzyka związane z faktem nosicielstwa. Istotny jest wywiad rodzinny oraz typ mutacji (w genie CDH1 czy w jakimś innym genie, o którym Pani nie pisze?).

Specjalista w dziedzinie genetyki klinicznej. Odbył staż dyplomowy na Uniwersytecie w Cincinnati w USA. Laureat Nagrody Dyrektora Instytutu Matki i Dziecka za najlepszą publikację oraz Nagrody Sekcji Schorzeń Pozapiramidowych Polskiego Towarzystwa Neurologicznego. Członek Polskiego Towarzystwa Genetyki Człowieka i Polskiego Towarzystwa Medycyny Perinatalnej.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Strefa Kobiety