Zapytaj lekarza

1 , 0 1 2 , 2 0 6

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Mutacja w genie CDH1

Witam. czy jest możliwe abym była nosicielką mutacji w genie CDH1, który koduje białko zwane E-kadheryną? moja babcia zmarła na nowotwór piersi mając 45 lat. nie wiem niestety jaki to był nowotwór (czy przewodów mlecznych czy gruczołów). nigdy w rodzinie nie pojawił się rak żołądka. też babci siostra miała nowotwór piersi (amputacja piersi- ciocia żyje). ja z mamą i cioci siostrą badamy się co 6 miesięcy (piersi) i wszystko jest ok. boli mnie zoladek boje sie ze mam rozlany typ bo mam ta mutacje
KOBIETA, 26 LAT ponad rok temu

#dziejesienazywo: Jak wyglądają badania DNA dotyczące ojcostwa?

Ustalanie ojcostwa jest możliwe dzięki badaniom DNA. Są one jednak skomplikowane, dlatego ich interpretacją bardzo często zajmuje się medycyna sądowa. O badaniach umożliwiających wykluczenie bądź potwierdzenie ojcostwa opowiada dr n. med. Artur Barczyk - genetyk kliniczny.

Jeśli jest Pani nosicielką mutacji, należy udać się do Poradni Genetycznej żeby wyjaśnić ryzyka związane z faktem nosicielstwa. Istotny jest wywiad rodzinny oraz typ mutacji (w genie CDH1 czy w jakimś innym genie, o którym Pani nie pisze?).

Specjalista w dziedzinie genetyki klinicznej. Odbył staż dyplomowy na Uniwersytecie w Cincinnati w USA. Laureat Nagrody Dyrektora Instytutu Matki i Dziecka za najlepszą publikację oraz Nagrody Sekcji Schorzeń Pozapiramidowych Polskiego Towarzystwa Neurologicznego. Członek Polskiego Towarzystwa Genetyki Człowieka i Polskiego Towarzystwa Medycyny Perinatalnej.
umów wizytę 0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Strefa Kobiety