Myśli o samobójstwie i depresja u siostry

Witam..mam pytanie moja starsza siostra ma 39 lat..co jakis czas mysli o samobojstwie..chodzi do pracy ma swoje mieszkanie i ciagle jest przygnebiona..malo je jest wręcz chuda..nie cieszy się z zycia..wszystko tłumi w sobie..chodziła jescze niedawno do psychologa i byla mala poprawa..ale pani psycholag jest na zwolnieniu lekarskim bo jest w ciazy a siostra do innego lekarza nie chce sie zapisac..jak jej pomoc..zeby nie myslała o samobojstwie..jaki to rodzaj depresji...pozdrawiam Izabela..

Dzień dobry,

Dużo zależy od tego, jak siostra umówiła się z psychologiem - czy obecna przerwa jest zakończeniem leczenia u tej osoby, czy umówiły się na kontynuację, jak długo będzie trwało zwolnienie, co w sytuacjach pogorszenia, czy przekazała ją do innego specjalisty ...
Proszę porozmawiać z siostrą, bo tylko ona zna odpowiedź jak i czy w ogóle ustaliła z psychologiem zakończenie/przerwę leczenia.
Jeżeli tego nie ustaliły, to proszę namówić ją mimo wszystko na skorzystanie z pomocy u innej osoby; a także warto rozważyć konsultację u psychiatry.

Witam serdecznie,

Na pewno nie wolno lekceważyć żadnych sygnałów o myślach samobójczych, więc bardzo dobrze, że Pani to widzi i poszukuje rozwiązań.

Trudno stawiać diagnozę przez Internet, niemniej jednak są to stany depresyjne, z tego, co Pani pisze, być może nawracająca depresja, duża depresja.

Na pewnym poziomie być może warto skorzystać z farmakoterapii?

Wspomina Pani o psychologu i bardzo dobrze, że siostra była u specjalisty, jednak nie wiem, czy były to tylko porady/konsultacje psychologiczne, czy tez forma terapii?

Warto, aby siostra poszła do lekarza psychiatry, który dobrałby leki stabilizujące, niejako postawiłby siostrę na nogi, aby można było zacząć / kontynuować psychoterapię jednocześnie.

Witam,

Zdrowie Pani siostry wymaga wsparcia. Psycholog, z którą współpracowała, zapewne zaproponowała kontakt z innym specjalistą. Jeśli siostra nie chce się kontaktować z innym psychologiem, może będzie chciała spróbować psychoterapii. Warto też, by skorzystała z wizyty u lekarza psychiatry. Leczenie farmakologiczne może zabezpieczyć siostrę przed próbą samobójczą.

Pozdrawiam
Ewa Czernik