Myśli samobójcze po leku?

Witam. Jestem mamą 8-miesięcznej córeczki, mam fajnego męża, ale od jakiegoś czasu czułam się źle. Moja siostra zachorowała na chorobę psychiczną kiedy moja córka miała 4 miesiące.

Od tego czasu lęk przed zachorowaniem na chorobę pojawił się i u mnie. Mój stan się ciągle pogarszał, lęki, smutek. Poszłam do psychiatry i dostałam lek antydepresyjny, który zażywam od tygodnia. Pojawiły się u mnie myśli samobójcze, które występują po przebudzeniu nad ranem, koło 4.

Pytanie moje jest takie: czy zrezygnować z leczenia tym lekiem, czy spróbować kontynuować leczenie? Właście to mam lęk przed myślami samobójczymi. Bardzo proszę o radę.

KOBIETA ponad rok temu

Witam serdecznie

W tej sytuacji powinna Pani jak najszybciej skonsultować się ze swoim lekarzem prowadzącym. W trakcie leczenia zaburzeń depresyjnych oraz lękowych przy użyciu leków z grupy SSRI mogą nasilać się lub pojawiać myśli samobójcze. Problem ten dotyczy ok. 6% osób stosujących leki przeciwdepresyjne.

Uważa się, że ryzyko pojawienia się myśli suicydalnych może być związane z predyspozycją genetyczną. Ryzyko to jest większe u młodych dorosłych, poniżej 25 roku życia, i dotyczy przede wszystkim dwóch pierwszych tygodni leczenia.

Myśli samobójcze są niepokojącym objawem. Jeśli pojawiły się w trakcie terapii lekiem przeciwdepresyjnym z grupy SSRI, może to być wskazaniem do odstawienia leku.

Serdecznie pozdrawiam