Myśli samobójcze u męża przy amnezji dysocjacyjnej i depresji

Moj maz ma 56 lat.Od 7 m-cy cierpi na amnezje descjacyjna ,a od 4 m-cy leczony jest na depresje lekami: venlafaxine i quetiapine.Rownolegle, przez 3 dni w tygodniu uczestniczy w psychoterapii.Poprawy nie widze..Jego stan psychiczny w/g mnie pogorszyl sie.Oprocz leku,napiecia,braku energii ,bolu glowy,apatii,amnezji itp,doszlo mu jeszcze kolysanie sie,drzenie rak,trzesenie nogami.Jak mam mu pomoc?On mysli o samobojstwie.Lekarz wie o tym,lecz wysyla go do pracy.Co robic?Bardzo boje sie o meza.

Proszę porozmawiać z lekarzem prowadzącym i opowiedzieć mu jak to wygląda z Pani punktu widzenia. Może mąż nie przedstawia w gabinecie dość przekonująco swoich objawów i potrzebne są informacje członka rodziny, by lekarz podjął dalsze kroki w leczeniu. Może konieczna będzie hospitalizacja?

Witam, Pani mąż jest w bardzo intensywnej terapii i jego obecny stan emocjonalny może być związany z dotykaniem w psychoterapii jakiegoś trudnego obszaru, stąd te reakcje emocjonalne, myśli samobójcze. Na pewno ważne jest, aby o wszystkim mówił swojemu terapeucie, również o poczuciu, ze jego stan się pogorszył. Praca z depresją w terapii nie daje od razu poprawy nastroju, gdyż najpierw jest potrzeba konfrontacji z ogromnym smutkiem, który w sobie nosi pacjent. Ten czas ani dla pacjenta, ani dla terapeuty nie jest łatwy. Depresja to praca ze smutkiem, który czasami jest tak ogromny, że pojawiają się myśli samobójcze. Aby wrócić do zdrowia, nie można uciekać przed smutkiem. Ważne jest Pani zrozumienie, że leczenie wymaga czasu. Pozdrawiam