Na co choruję? Dlaczego mam problem z wypadaniem włosów?

Mam 38 lat, 2 dzieci, w 1. ciąży przytyłam 30 kg, w 2. miałam cukrzycę. Miesiączkuję regularnie, cykle od 25 do 35 dni. Od czerwca 2007 przez rok brałam Y***, po odstawieniu zaczęły wypadać mi włosy. Zrobiłam podstawowe badania krwi, cholesterol, glukozę, żelazo, TSH3, wszystkie wyniki w normie. Od endokrynologa dostałam skierowanie na hormony w 10 dniu cyklu: FSH-9,6 mlU/ml, LH-6,8, progesteron -0,67, Prolaktyna-20,96, DHEA-so4 - 262,4 i androstendion - 5,63, który jest podwyższony (0,30-3,30). Endokrynolog wysłał mnie do ginekologa z podejrzeniem PCOS, która wykluczyła to schorzenie i zaproponowała Y***. Wspomnę jeszcze, że w 2006 miałam robioną prolaktynę na czczo-14,6 i z obciążeniem po godzinie - 408 (czyli 28 wzrost) , androstendion - 1,8. Moje pytanie brzmi - czy mam PCOS czy hiperprolaktynemię czynnościową? Czy podwyższona prolaktyna zwiększa też androstendion? Czy problemy z wypadaniem włosów są efektem brania Y***? Czy Y*** nie podwyższa prolaktyny?

Redakcja abcZdrowie

Droga Pani!

Aby rozpoznać hiperprolaktynemię czynnościową lub PCOS, oprócz wyników badań laboratoryjnych i hormonalnych, konieczne jest zbadanie pacjentki i określenie objawów oraz dolegliwości. Niestety na podstawie jedynie tych wyników nie mogę stwierdzić, na co Pani choruje. Wyniki oznaczeń prolaktyny wskazują na hiperprolaktynemię czynnościową, którą się leczy lekami dopaminergicznymi.

Hiperprolaktynemia nie powoduje wzrostu androstendionu. Również podawane przez Panią środki antykoncepcyjne nie zwiększają poziomu prolaktyny. Mało prawdopodobne jest też to, że wypadanie włosów związane jest ze stosowaniem tego środka.
Warto wykonać oznaczenie stężenia hormonów tarczycy i TSH, gdyż wypadanie włosów jest często spowodowane niedocznnością tego gruczołu.

Proponowałabym zgłosić się na konsultację do dermatologa, który potrafi najdokładniej określić rodzaj łysienia, wdrożyć odpowiednią diagnostykę i pokierować dalszym leczeniem. Do dermatologa nie jest potrzebne skierowanie od lekarza pierwszego kontatku.

Pozdrawiam i życzę powodzenia.