Na co pozwalać dziecku?

Witam jetem mamą półtora rocznego syna mój syn bardzo lubi wyjmować wszystko z szafek kuchennych czyli garnki miseczki różne przyprawy w pokojach również to samo z ubraniami i pytanie do państwa pozwalac na,to czy raczej nie kazdy z rodziny ma inne zdanie na ten temat jedni mówią ze to dobre dla dziecka inni ze zle dlatego pytam specjalistów

Witam, wyciąganie wszystkiego z szafek jest sposobem na poznawanie świata.W tym okresie zabawy związane są z manipulowaniem przedmiotami, eksperymentami. Niepozwalanie dziecku całkowicie na eksplorację nie jest wskazane, natomiast można ograniczyć dostęp do pewnych miejsc np. ze względu na bezpieczeństwo. Tak aby dziecko wciąż nie słyszało tylko: nie, nie dotykaj, nie otwieraj itp co może zahamować jego ciekawość poznawczą. Jeżeli nie chce Pani aby dziecko miało dostęp do wszystkich miejsc w domu można na niektóre szafki i szuflady założyć zabezpieczenia, których maluch w tym wieku sam nie otworzy. Ciekawość można zaspokoić zabawami związanymi z poznawaniem różnych przedmiotów, mas plastycznych, płynów, wkładaniem, wyjmowaniem przedmiotów. Zabawkami które mogą zapewnić podobne doświadczenia związane z manipulacją. Na przykład zwykłe pudełko kartonowe do którego chowamy przedmioty. Jeżeli syn wyciąga coś z szafki, można również zaciekawić go tym, że przedmiot można również schować. W ciągu dnia poświęcić trochę czasu na podążanie za dzieckiem, za jego potrzebami.
Pozdrawiam serdecznie
Dorota Nowacka
psycholog
rejestracja@psycholognowacka.pl
www.psycholognowacka.pl

Dzień dobry oczywiście nie ma jednej złotej reguły na co pozwalać dziecku, a na co nie. W takich rozważaniach warto zastanowić się nad ewentualnymi konsekwencjami. Jeśli dziecko wyciąga z szafy garnki, o ile nie są żeliwne raczej nie powinien się tym skrzywdzić czy w jakikolwiek sposób uszkodzić. Inna kwestia, na ile rodzic jest odporny na "garnkową orkiestrę". Oczywiście zupełnie inaczej wygląda kwestia szafy, w której przechowujemy szkło lub porcelanę, wtedy warto się zastanowić. Jeśli dziecko ma ma potrzebę eksploracji i zobaczenia co "tajemnicza" szafa chowa, lepiej osobiście zademonstrować dziecku zawartość i od razu uprzedzić, że tutaj trzeba ostrożnie. Podobnie sprawa ma się z przyprawami, możemy zademonstrować je dziecku, ale zawsze pod naszym nadzorem. Dzięki temu unikniemy przykrych konsekwencji, dziecko nie zatrze sobie oczu ostrą przyprawą. Taka kontrolowana swoboda w eksploracji dziecka pozwala zachować jego naturalną potrzebę poznania i sprawczości, konieczną w dalszym życiu, a jednocześnie uchroni przed przykrymi konsekwencjami. Pozdrawiam http://psychoterapia-krakow.net/