Na co uważać przy stosowaniu pessarium?

Witam,
w 16 tyg. ciąży długość mojej szyjki macicy wynosiła 5 cm. Obecnie w 19 tyg. ma 2,88 cm i lekarz postanowił założyć mi pessarium kołnierzowe. Bardzo boję się, że wcześniej urodzę. Lekarz powiedział mi, że nie muszę leżeć. Dodatkowo biorę Nospę i L***.
Dodam, że odczuwam lekkie skurcze. Proszę powiedzieć mi, jaka jest skuteczność tego kołnierza, jakie mam szanse na donoszenie dziecka? Na co powinnam uważać nosząc pessarium, co powinno mnie zaniepokoić?
Dziękuję za odpowiedź.

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie!

Przedwczesne skracanie i rozwieranie szyjki macicy jest niebezpieczne dla ciąży. Grozi przedwczesnym porodem. Jedną z metod zapobiegania wcześniejszemu porodowi na skutek problemów z szyjką macicy jest założenie pessarium. Skuteczność takiego zabiegu jest dość wysoka.
Podczas stosowania krążka obserwuje się zwiększoną częstość zakażeń pochwy. W związku z tym powinno się stosować globulki antybakteryjne raz w tygodniu. Powinno się również raz na trzy miesiące wykonać posiew. Przy zagrożonej ciąży warto również dużo odpoczywać i zażywać leki przepisane przez lekarza.