Na co wpływa Azathioprina?

Witam, mam 21 lat i od kilku lat leczę się na wrzodziejące zapalenie jelita grubego i przyjmuję sulfazalazynę. Kilka lat temu, podczas zaostrzeń choroby lekarz zalecił mi stosowanie sterydów, które odstawiłam ok. 4 lata temu i od tamtej pory nie borykałam się z zaostrzeniami choroby. Dodatkowo, od tego czasu oprócz sulfazalazyny przyjmowałam lek Azathioprine VIS i kwas foliowy. Z powodu aktywnego trybu życia, często zdarzało mi się zapomnieć o Azathioprine, co nie wpływało na mój stan zdrowia w moim odczuciu. Jako, że dążę do przyjmowania jak najmniejszej ilości tabletek (8 tabletek sulfasalazyny dziennie to konieczność) zaczęłam zmiejszać dawkę i wciąż czuję się bardzo dobrze, ale ponieważ wiem, że to niebezpieczne bez kontaktu z lekarzem, a nie mogę się dostać do mojego gastrologa tak szybko (czas oczekiwania to kilkanaście miesięcy), zwracam się do Państwa z pytaniem, na co wpływa ten lek. W ulotce wyczytałam, że ma on jedynie łagodzić skutki uboczne przy przyjmowaniu sterydów lub w pewnym stopniu je zastępować, a więc czy jego całkowite odstawienie jest możliwe?

Lek. Bartłomiej Grochot

Witam. Azatiopryna jest to lek działający immunosupresyjnie [osłabia odporność w stanach autoimmunologicznych].