Na czym opiera się diagnoza depresji?

Podejrzewam u siebie coś na kształt depresji, staram się nie diagnozować się przez internet i wikipedie, bo wiem że dużo mogę sobie w taki sposób zasugerować. I chciałbym się zapytać, na ile badania pod kątem tego typu chorób są obiektywne? Nie wiem czy depresja nie jest moim prostym wytłumaczeniem pewnej własnej niekonsekwenscji i zastanawiam się czy wizyta u lekarza jedynie nie potwierdzi tego i wyjdzie tylko leniwe przyjmowanie leków. Na czym opiera się diagnoza tej choroby?
MĘŻCZYZNA, 22 LAT ponad rok temu

Co odróżnia depresję od innych chorób śmiertelnych?

Depresja to choroba, która jeśli nie będzie leczona, może doprowadzić do przykrych konsekwencji. Obejrzyj film i zapoznaj się z wypowiedzią eksperta na ten temat.

Dzień Dobry Panu,

Diagnoza opiera się na dokładnym wywiadzie przeprowadzonym z daną osobą.
Rzeczywiście słowo depresja jest ostatnio zbyt nadużywane, podczas gdy może to być chwilowo obniżony nastrój, co jak najbardziej jest w porządku.

Z tego, co Pan napisał, wnioskuję, ze jest Pan świadomy swojej niekonsekwencji i spadku samopoczucia, z tego powodu.
A jeśli jest Pan świadomy, to jest bardzo możliwa zmiana swoich nawyków, choć wymaga to trochę pracy, zaangażowania i uwagi.

Ale później satysfakcja z samego siebie, rekompensuje wszelki trud.
Zachęcam Pana do skonsultowania się z psychologiem lub lekarzem, celem rozwiania Pana obaw.

Życzę Panu inspiracji,
Irena Mielnik-Madej

0

Dzień dobry!

Istnieją konkretne, obiektywnie ocenialne kryteria diagnozy zaburzeń nastroju, w tym depresji. Duże znaczenie ma też doświadczenie diagnostyczne psychologa czy psychiatry, który może rozróżnić cechy depresji od np. zaburzeń osobowości, czy np. niekorzystnych nawyków (myślowych, zachowania) u zdrowej osoby.

Zazwyczaj przed podjęciem decyzji o farmakoterapii zaleca się też dłuższą obserwację, kilkukrotny kontakt diagnostyczny, wykorzystanie metod psychoterapeutycznych itp.

Pozdrawiam!

0

Są testy , kwestionariusz diagnostyczne, ale wywiad kliniczny - obniżenie nastroju,spadek energii mogą być objawem bardzo wielu chorób, albo po prostu stresu. Na pewno nie można ufać samo-diagnozie. Trzeba pójść do psychoterapeuty lub lekarza psychiatry.
Pozdrawiam
P.S. na mojej stronie internetowej - w blogu - opisuję czym się różni smutek od depresji. Zapraszam

www. pomocpsycholog.pl

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty