Na czym opiera się diagnoza depresji?

Podejrzewam u siebie coś na kształt depresji, staram się nie diagnozować się przez internet i wikipedie, bo wiem że dużo mogę sobie w taki sposób zasugerować. I chciałbym się zapytać, na ile badania pod kątem tego typu chorób są obiektywne? Nie wiem czy depresja nie jest moim prostym wytłumaczeniem pewnej własnej niekonsekwenscji i zastanawiam się czy wizyta u lekarza jedynie nie potwierdzi tego i wyjdzie tylko leniwe przyjmowanie leków. Na czym opiera się diagnoza tej choroby?

Dzień Dobry Panu,

Diagnoza opiera się na dokładnym wywiadzie przeprowadzonym z daną osobą.
Rzeczywiście słowo depresja jest ostatnio zbyt nadużywane, podczas gdy może to być chwilowo obniżony nastrój, co jak najbardziej jest w porządku.

Z tego, co Pan napisał, wnioskuję, ze jest Pan świadomy swojej niekonsekwencji i spadku samopoczucia, z tego powodu.
A jeśli jest Pan świadomy, to jest bardzo możliwa zmiana swoich nawyków, choć wymaga to trochę pracy, zaangażowania i uwagi.

Ale później satysfakcja z samego siebie, rekompensuje wszelki trud.
Zachęcam Pana do skonsultowania się z psychologiem lub lekarzem, celem rozwiania Pana obaw.

Życzę Panu inspiracji,
Irena Mielnik-Madej

Dzień dobry!

Istnieją konkretne, obiektywnie ocenialne kryteria diagnozy zaburzeń nastroju, w tym depresji. Duże znaczenie ma też doświadczenie diagnostyczne psychologa czy psychiatry, który może rozróżnić cechy depresji od np. zaburzeń osobowości, czy np. niekorzystnych nawyków (myślowych, zachowania) u zdrowej osoby.

Zazwyczaj przed podjęciem decyzji o farmakoterapii zaleca się też dłuższą obserwację, kilkukrotny kontakt diagnostyczny, wykorzystanie metod psychoterapeutycznych itp.

Pozdrawiam!

Są testy , kwestionariusz diagnostyczne, ale wywiad kliniczny - obniżenie nastroju,spadek energii mogą być objawem bardzo wielu chorób, albo po prostu stresu. Na pewno nie można ufać samo-diagnozie. Trzeba pójść do psychoterapeuty lub lekarza psychiatry.
Pozdrawiam
P.S. na mojej stronie internetowej - w blogu - opisuję czym się różni smutek od depresji. Zapraszam

www. pomocpsycholog.pl