Na czym polega badanie żywotności zębów?

Drodzy Państwo, na czym polega badanie żywotności zebow ? Czy wynik takiego badania daje 100% pewność ? Gdzie i za jaka kwotę moge wykonać takie badanie w Warszawie ? Dziękuje.

Witam. Do badania żywotności miazgi służą testy termiczne ( test na ciepło i test na zimno), elektryczne (próg pobudliwości zęba określa się za pomocą najsłabszego bodźca, przy jakim reaguje ona bólem), oraz laserowo-dopplerowskie. Ta ostatnia metoda badania ma bardzo wysoka czułość. Test ten wykrywa najmniejsze zmiany w miazdze zęba, takie jak przejściowe niedokrwienia. Badanie to jest bardzo korzystne jeśli chodzi o zęby pourazowe, ponieważ wykrywa ono ponowne unaczynienia się ich miazgi, co nie jest możliwe przy uszyciu testów termicznych czy elektrycznych. Niestety nie wiem gdzie takie badania można w Warszawie wykonać . Pozdrawiam

Najbardziej popularne i proste badanie , to badanie chlorkiem etylu. Lekarz ocenia reakcję na preparat o niskiej temperaturze i porównuje ją z reakcją zębów sąsiednich. Bardziej miarodajne jest badanie przepływu naczyniowego, ale możliwość wykonania takiego badania jest na ogół w Uniwersyteckiej Poradni Przyklinicznej. Zawsze też ocenia się zdjęcie rtg.

Polega na zbadaniu reakcji zęba na bodziec najczęściej termiczny - bardzo zimny, albo bardzo gorący preparat przykłada się w odpowiednim miejscu zęba i obserwuje się reakcję. Żywy, zdrowy ząb powinien zareagować na bodziec, krótką odpowiedzią bólową.
Jednak nie zawsze brak reakcji na bodziec termiczny wskazuje na zapalenie bądź martwicę miazgi zębowej.W takich przypadkach trzeba wziąć inne czynniki pod uwagę np uraz zęba , rozległe wypełnienie itp, i wtedy diagnostykę poszerzyć.
Jeżeli chodzi po koszt, to niektóre gabinety robią to bezpłatnie w ramach przeglądu stomatologicznego ( np w naszym gabinecie )