Na czym polega psychoterapia i w czym może pomóc?

Witam chciałbym się dowiedzieć na czy właściwie polega psychoterapia?.Od pewnego czasu korzystam z usług pewnej psychoterapeutki.Osoba ta twierdzi,że może mi jedynie pomóc w poznaniu siebie.Na przedstawiane problemy które mnie nurtują psychoterapeutka odpowiada,że nie jest doradcą.A problemy to złe samopoczucie i problem ze znalezieniem dziewczyny.Mam wrażenie,że nie taka jest rola psychoterapii,czy mam rację?.Czy psychoterapia to poznanie siebie?

Witam. Są różne nurtu pracy w psychoterapii. I mają różne podejścia , metody... Ja osobiście najpierw skupiam się na problemie z jakim przychodzi do mnie klient - wyznaczamy cel , jaki chce osiągnąć i po czym poznamy,że jest lepiej. Ja - jako terapeuta, jestem od pomocy w dochodzeniu do celu, pokonywania przeszkód, które się pojawiają... tak więc, odpowiadając na pytanie - to zależy... :-). Może trzeba poszukać kogoś kto bardziej odpowie na Pana potrzeby,

Tak. Psychoterapia ma pomóc w poznaniu siebie, swoich możliwości i ewentualnych braków. Wtedy psychoterapia powinna pomóc w uzupełnieniu tych braków.
Psychoterapia powinna wyjasnić powody złego samopoczucia i pomóc w ich rozwiązaniu. Natomiast psychoterapeuta nie może radzić jak żyć. Może pomóc w znalezieniu właściwej drogi, w znalezieniu jakie ma Pan blokady w kontaktach z kobietami i jak temu zaradzić.