Na czym polega reakcja tyraminowa?

Dlaczego mam nie jeść sera czy warzyw strączkowych jeśli zażywam dziurawiec? W co drugiej wypowiedzi jest takie ostrzeżenie, ale dlaczego ser? O co chodzi?

ponad rok temu

Witam serdecznie.

Reakcja tyraminowa to  wzrost ciśnienia tętniczego i przyspieszona czynność serca na skutek działania dużych ilości tyraminy. Tyramina działa bowiem podobnie jak adrenalina.

Tyramina ulega przemianom pod wpływem enzymu (monoaminooksydazy, MAO). Działanie tego enzymu może zostać zahamowane przez niektóre leki. Aby doszło do wystapienia reakcji tyraminowej, należy jednocześnie stosować lek blokujacy MAO i zjeść pokarm o dużej zawartości tej aminy. Należą do nich: dojrzewające sery,jogurty, wędzone mięso i śledzie, wątroba, kawior, bób, banany, awokado, figi, winogrona, ananasy, przetwory soi oraz czerwone wina, piwa, sherry i likiery.

Opisano dotychczas pojedyncze przypadki wystąpienia reakcji tyraminowej w trakcie stosowania preparatów dziurawca. Część z substancji psychoaktywnych zawartych w zielu dziurawca hamuje MAO.

Z pozdrowieniami