Na czym polega terapia nerwicy?

ponad rok temu

Mgr Kamila Drozd Psycholog

Witam serdecznie!
W zależności od rodzaju nerwicy, nasilenia objawów i wielu innych czynników stosuje się leki przeciwdepresyjne, a także psychoterapię. Czasami łączy się psychoterapię z farmakoterapią. Więcej na temat leczenie nerwicy można przeczytać tutaj: Leczenie nerwicy.
Pozdrawiam!

Wygląda różnie w zależności od rodzaju nerwicy (dziś nazywamy je raczej zaburzeniami lękowymi - które są przeróżne), podejścia terapeuty i celów, jakie stawia sobie osoba cierpiąca na nerwicę. Najczęściej chodzi o wykrycie mniej lub bardziej odległych przyczyn nerwicy (może to być np. pewna strategia reagowania na stres, zaburzenie fizjologiczne albo ciężkie przeżycia emocjonalne) oraz opracowanie dla siebie, wspólnie z terapeutą, programu zmiany. Zwykle zakłada on uczenie się innego sposobu reagowania na stres, sztukę odprężania się, zanim dojdzie do ataku lęku, zmianę sposobu myślenia i interpretowania wydarzeń ze spinającego na bardziej dostosowane do sytuacji i pozwalające działać oraz podjęcie takich działań, które wzmocnią poczucie własnego dostosowania i umiejętności, samoakceptację i realizm oraz podniosą komfort życia.

Witam
najczęstszą formą i najskuteczniejszą terapią nerwicy jest psychoterapia. Czyli regularne spotkania z psychoterapeutą podczas których analizowane będą różne sfery życia. Podczas zastanawiania się nad wyborem psychoterapeuty warto szukać takich terapeutów, którzy pracują w oparciu o model psychodynamiczny.
pozdrawiam
a.s

Witam,
Terapia tzw. nerwicy jest zależna od nasilenia jej objawów. Przy silnych objawach poleca się połączenie leczenia farmakologicznego z psychoterapią, przy lżejszych, można pozostać tylko przy psychoterapii. Większe nasilenie objawów to takie, które poważnie utrudnia codzienne życie lub je uniemożliwia. Psychoterapia zawsze jest dopasowana indywidualnie do klienta i jego potrzeb. Dobrze jest ustalić wraz z psychoterapeutą cel i dążyć do jego realizacji. Taki rodzaj terapii przynosi dobre efekty w stosunkowo krótkim czasie.
Pozdrawiam
Ewa Czernik