Na czym polega tomografia metodą SPECT?

Witam. Wszędzie szukam opisu na temat tomografii SPECT? Czy mógłby mi ktoś wytłumaczyć na czym to polega? Jakie są działania SPECT? Zastosowanie? Korzyści lub też zagrożenia wynikające z tego badania?

ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie.

Badanie SPECT to inaczej tomografia emisyjna pojedynczych fotonów. Jest to złożona metoda badawcza z dziedziny medycyny nuklearnej, umożliwiająca wizualizację przepływu krwi i metabolizmu badanych tkanek. W metodzie tej wykorzystywane są radioaktywne izotopy (często połączone z nośnikami mającymi powinowactwo do badanej tkanki). Emitowane promieniowanie gamma rejestrują czujniki umieszczone w specjalnej kamerze połączonej z komputerem. Badanie trwa około 15 minut. W trakcie typowego badania do czujników dociera w przybliżeniu dziesięć milionów impulsów gamma, a superkomputer przetwarza te informacje i prezentuje w postaci złożonych map przepływu/metabolizmu tkankowego i udostępnia na trójwymiarowych obrazach. Lekarze oraz badacze wykorzystują te mapy zestawiając je z obrazami prawidłowej czynności zdrowych tkanek.