Na czym polega znieczulenie miejscowe?

Mam mieć usuniętego brodawczaka śródprzewodowego w znieczuleniu miejscowym. Chciałabym wiedzieć na czym polega ten zabieg? Czy będę coś czuła i widziała, jak długo będzie to mniej więcej trwać.
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie!

Spośród różnych rodzajów znieczulenia miejscowego najczęściej stosuje się znieczulenie powierzchniowe lub nasiękowe. Zabieg, który będzie Pani miała wykonany wskazuje, że będzie to znieczulenie nasiękowe.
Znieczulenie nasiękowe polega natomiast na ostrzyknięciu środkiem znieczulającym wybranego miejsca (miejsce to nakłuwa się igłą ze strzykawką, a następnie zmieniając delikatnie położenie igły lub głębokość nakłucia wstrzykuje się środek znieczulający). Do znieczuleń powierzchniowych lub nasiękowych używa się najczęściej leku o nazwie lignokaina. Lek ten właściwie dawkowany nie jest toksyczny i nie obserwuje się po jego użyciu uczuleń.
Przed wstrzykiwaniem środka znieczulającego miejsce wkłucia zostaje dokładnie zdezynfekowane. Do tego celu używa się najczęściej roztworów alkoholu etylowego (roztworów spirytusu) lub jodyny, o ile pacjent nie zgłasza uczulenia na ten środek. W czasie przeprowadzonego zabiegu w znieczuleniu miejscowym pacjent jest wielokrotnie pytany, czy nie odczuwa bólu. Zgłaszanie dolegliwości bólowych jest wskazaniem do działania mającego na celu całkowitą eliminację bólu. Najczęściej wymaga to zwiększenia dawki i powtórnego podania środka znieczulającego.

W celu łagodzenia napięcia emocjonalnego towarzyszącego poddaniu się zabiegowi stosuje się leki uspokajające. Mogą być one podane dożylnie, domięśniowo, doustnie lub doodbytniczo.