Na czym polega znieczulenie nadoponowe?

Witam. Mam 32 lata i jestem w ciąży. Mam boczną prawostronną podwięzadłową przepuklinę jądra miażdżystego powodującą ucisk worka oponowego. Otrzymałam od lekarza neurochirurga opinie lekarza specjalisty, który napisał w rozpoznaniu: bólowy zespół korzeniowy lędźwiowo-krzyżowy w przebiegu wielopoziomowych zmian zwyrodnieniowych o typie dyskopatii. Nie stwierdza się przeciwwskazań do znieczulenia nadoponowego w celu rozwiązania ciąży drogą cięcia cesarskiego. Mam pytanie na czym dokładnie polega to znieczulenie nadoponowe, czy ja będę coś czuć przy porodzie i czym ono (to znieczulenie) się różni od znieczulenia zewnątrzoponowego? Ta opinie specjalisty wystawił profesor neurochirurg, czy ta opinia może być jeszcze podważona przez lekarzy w szpitalu, w którym będę rodzić? Opinie profesor napisał na podstawie badania rezonansu magnetycznego. Będę bardzo wdzięczna za informację. Pozdrawiam, Aneta

KOBIETA, 32 LAT ponad rok temu

Ryzyko znieczulenia dokanałowego

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Witamy serdecznie.

Znieczulenie nadoponowe znosi odczuwanie bólu w obszarze brzucha, działając przez "blok nerwowy" w rdzeniu kręgowym. Jednym z powodów, dla których znieczulenie nadoponowe stało się tak popularne, jest fakt, że spełnia ono kryteria dobrego opanowania bólu, ale w żaden sposób nie zakłóca świadomości i nie zmienia poziomu przytomności.

Przygotowanie znieczulenia nadoponowego zajmuje wykwalifikowanemu anestezjologowi około 10 - 20 minut. Efekt znieczulający zwykle odczuwany jest po kilku minutach i trwa około 2 godziny, przy czym w miarę potrzeb dawkę można powtarzać.

Znieczulenie nadoponowe ma wiele zalet, na przykład nie powoduje nudności ani wymiotów. Ponadto ponieważ obniża ciśnienie krwi, jest idealne dla kobiet w stanie przedrzucawkowym lub z nadciśnieniem. Poza tym obniża ilość pracy, jaką muszą wykonać płuca w czasie porodu, może więc przynieść korzyść kobietom z chorobami płuc i serca.

Teoretycznie, jeżeli opinię, że nie ma przeciwwskazań do wykonania znieczulenia nadoponowego wystawił Pani specjalista neurochirurg, nie powinien nikt tego podważyć.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty