Na czym polega znieczulenie nadoponowe?

Witam. Mam 32 lata i jestem w ciąży. Mam boczną prawostronną podwięzadłową przepuklinę jądra miażdżystego powodującą ucisk worka oponowego. Otrzymałam od lekarza neurochirurga opinie lekarza specjalisty, który napisał w rozpoznaniu: bólowy zespół korzeniowy lędźwiowo-krzyżowy w przebiegu wielopoziomowych zmian zwyrodnieniowych o typie dyskopatii. Nie stwierdza się przeciwwskazań do znieczulenia nadoponowego w celu rozwiązania ciąży drogą cięcia cesarskiego. Mam pytanie na czym dokładnie polega to znieczulenie nadoponowe, czy ja będę coś czuć przy porodzie i czym ono (to znieczulenie) się różni od znieczulenia zewnątrzoponowego? Ta opinie specjalisty wystawił profesor neurochirurg, czy ta opinia może być jeszcze podważona przez lekarzy w szpitalu, w którym będę rodzić? Opinie profesor napisał na podstawie badania rezonansu magnetycznego. Będę bardzo wdzięczna za informację. Pozdrawiam, Aneta

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie.

Znieczulenie nadoponowe znosi odczuwanie bólu w obszarze brzucha, działając przez "blok nerwowy" w rdzeniu kręgowym. Jednym z powodów, dla których znieczulenie nadoponowe stało się tak popularne, jest fakt, że spełnia ono kryteria dobrego opanowania bólu, ale w żaden sposób nie zakłóca świadomości i nie zmienia poziomu przytomności.

Przygotowanie znieczulenia nadoponowego zajmuje wykwalifikowanemu anestezjologowi około 10 - 20 minut. Efekt znieczulający zwykle odczuwany jest po kilku minutach i trwa około 2 godziny, przy czym w miarę potrzeb dawkę można powtarzać.

Znieczulenie nadoponowe ma wiele zalet, na przykład nie powoduje nudności ani wymiotów. Ponadto ponieważ obniża ciśnienie krwi, jest idealne dla kobiet w stanie przedrzucawkowym lub z nadciśnieniem. Poza tym obniża ilość pracy, jaką muszą wykonać płuca w czasie porodu, może więc przynieść korzyść kobietom z chorobami płuc i serca.

Teoretycznie, jeżeli opinię, że nie ma przeciwwskazań do wykonania znieczulenia nadoponowego wystawił Pani specjalista neurochirurg, nie powinien nikt tego podważyć.