Na czym polegają próby wątrobowe?

Witam, Chciałam się dowiedzieć bo chciałam zrobić sobie próby wątrobowe i to są te badania ALAT, ALP, AspAT, GGTP, LDH, Che czy jeszcze jakiejś? I co te badania znaczą i jakie powinny być normy?

Lek. Paweł Szadkowski

Może Pani dodatkowo jeszcze wykonać stężenie bilirubiny. Pozwalają one ocenić pracę komórek wątrobowych, dróg żółciowych, czy nie ma żadnej przeszkody w wydzielaniu żółci. Normy będą podane na wyniku z laboratorium (czasem normy różnią się między laboratoriami, dlatego najlepiej odnosić wyniki do ich norm).