Na ile przed oddawaniem krwi nie powinno się uprawiać wysiłku fizycznego?

Na ile przed oddawaniem krwi, nie powinno się uprawiać wysiłku fizycznego? Czy sport (nie tuż przed tylko bardziej ogólnie) może zaniżyć parametry morfotyczne?
KOBIETA, 19 LAT ponad rok temu

Polscy naukowcy stworzyli sztuczną krew. To może być przełom w transplantologii

Naukowcy z Politechniki Warszawskiej opracowali sztuczną krew, która, jeżeli przejdzie fazę testową, może okazać się przełomem w medycynie. Wszystko ze względu na innowacyjne właściwości. - Nasza krew będzie w stanie przenosić tlen, czyli w tym wypadku nie tylko rozcieńczymy, ale zapewnimy jej też podstawową funkcję, jaką jest transport gazów - zapowiada prof. Tomasz Ciach, kierownik Laboratorium Inżynierii Biomedycznej Wydziału Inżynierii Chemicznej i Procesowej Politechniki Warszawskiej. Do tej pory ta sztuka nie udała się żadnym naukowcom na świecie. Dlatego wciąż trzeba organizować społeczne zbiórki krwi. Dzięki właściwościom związku, w sztucznej krwi będzie można między innymi przechowywać organy do transplantacji. - Organy, które się pobiera do przeszczepu, bywają otłuszczone bądź uszkodzone, to duży problem. Chcielibyśmy, żeby w czasie ich przechowywania, móc je zregenerować - mówi Agata Stefanek, prezes spółki NanoSanguis S.A. i pracownik Wydziału Inżynierii Chemicznej i Procesowej Politechniki Warszawskiej. Wkrótce sztuczna krew będzie testowana na zwierzętach.ZOBACZ TEŻ: Rewolucyjna metoda walki z rakiem

Witam,

Nie powinno się uprawiać sportu na dzień lub dwa przed oddaniem krwi.
Po sesji treningowej wzrasta zawartość fibrynogenu i zwiększa się objętość osocza krwi, a także nastepujje wzrost stężenia hemoglobiny i hematokrytu. Aktywność fizyczna poprawia funkcjonowanie układu krwionośnego, a tym samym całościową pracę organizmu.

Podsumowując aktywność fizyczna ma wpływ na parametry morfotyczne krwi, jednak to czy nastąpi wzrost czy obnizenie parametrów zależy od tego w jakim stanie jest organizm, jakie ma możliwości oraz innych czynników (czy jest właściwie odżywiony - przygotowany do wysiłku, czy nie ma niedoborów odżywczych, czy zapweniono mu regenerację po wysiłku, czy był dostosowany do możliwości organizmu, czy zostały uzupełnione płyny oraz sole mineralne). Zaniedbanie czy tez pominięcie tych elementów będzie przyczyniało sie do pogorszenia parametrów morfotycznych zwłaszcza jesli będzie to długookresowe zaniedbanie.

Pozdrawiam,
Wiktoria Kreft
dietetyk kliniczny
www.sports-med.pl

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty