Na ile przed planowaniem ciąży odstawić tabletki?

Biorę tabletki przez 5 lat bez przerwy (podobno bardzo dobre, dwufazowe, jedne z popularniejszych na rynku).
Chciałabym prosić o radę - na ile przed planowaniem ciąży odstawić tabletki, aby nie szkodziło to przyszłemu dzidziusiowi?

Witam serdecznie!
Przy stosowaniu tabletek najnowszej generacji nie ma potrzeby wcześniejszego odstawiania w celu zmniejszenia ryzyko wystąpienia ewentualnych zaburzeń rozwoju płodu. Można zatem już w pierwszym cyklu podjąć starania o dziecko.
Warto wspomnieć, że w pierwszym miesiącu po odstawieniu tabletek, znacząco wzrasta płodność i częściej dochodzi do ciąż mnogich. Nie odnotowano takiej zależności w kolejnych miesiącach.
Chciałabym jednocześnie podkreślić, że u niektórych pacjentek dochodzi do zaburzeń miesiączkowania w pierwszych miesiącach po odstawieniu antykoncepcji i związanym z tym problemem z zajściem w ciążę.
Proponowałabym jednak już teraz zacząć przyjąć przyjmować kwas foliowy, w celu zminimalizowania ryzyka wystąpienia wad cewy nerwowej.
Pozdrawiam