Na ile rzeczywiście wieloletnie przewlekłe problemy z zatokami mogły wpłynąć na mój stan psychiczny?

Dzień dobry. Mam wrażenie, że mój problem jest dość nietypowy, otóż od około 5 -6 lat borykam się z problemami w moich zatokach. Lekarz rodzinny zdiagnozował przewlekłe zapalenie zatok, miałem wykonywaną operację usunięcia torbieli z lewej zatoki przynosowej około półtora roku temu, do tej pory mam przez większość czasu zatkaną lewą stronę nosa, często także prawą, co uniemożliwia wydmuchiwanie wydzieliny, która w efekcie spływa po tylnej ściance gardła zmuszając mnie do ciągłego charkania, krząkania i kasłania. Jest to jednak tylko część problemów, dlatego że zauważyłem drastyczne zmiany nastroju uzależnione od zmian zachodzących w zatokach. Przykładowo w jednej chwili czuję się okropnie, stresuję się i denerwuję, jest mi smutno i jestem bardzo senny, a po 'wysmarkaniu się' nagle mam dużo energii, na twarzy pojawia się uśmiech, a nawet (być może przesadzam) uczucie euforii aż chce mi się płakać. Ostatnio pojawiły się również problemy z zasypianiem, pulsowanie nosa i zatok, zaburzenia wzroku oraz pisk w głowie, a problemy te narastają po kilkudziesięciu sekundach od ułożenia się w łóżku w celu zaśnięcia. Posiadam również bogatą historię leczenia psychiatrycznego w celu zwalczenia nerwicy (stany depresyjno-lękowe), obecnie nie przyjmuję żadnych leków na stałe na żadne z wymienionych problemów, w razie uczucia mocnego niepokoju doraźnie hydroksyzyna. W internecie można wyczytać, że jednym z objawów zapalenia zatok jest rzekomo depresja, prosiłbym jednak o ocenę na ile rzeczywiście wieloletnie przewlekłe problemy z zatokami mogły wpłynąć na mój stan psychiczny i czy zmiany nastroju mogą następować aż tak dynamicznie. Pozdrawiam.

Dzień Dobry Panu,

Tak to widzę, że zaprezentowane przez Pana przewlekające się symptomy mogą w skuteczny sposób utrudniać Panu codzienne funkcjonowanie, wprowadzając irytację i skupianie się na symptomach.

Z powodu "bogatej historii leczenia psychiatrycznego" zachęcałabym Pana do kontrolnej/ponownej osobistej konsultacji w Poradni Zdrowia Psychicznego, celem poprawy kondycji psychicznej.

Życzę Panu pomyślności w codzienności,
irena.mielnik.madej@gmail.com
el. 502 749 605