Na jaką chorobę wskazuje mój wynik spirometrii?

Spirometria- astma a pochp. Mam 21 lat, od 3 lat pale papierosy, miesiąc temu na podstawie wywiadu i badania spirometrycznego, lekarz zdiagnozował dychawice oskrzelowa. Jednak nie miałem wykonanej próby rozkurczowej. W internecie przeczytałem, że wartość fv1/fvc poniżej 70% oznacza pochp, u mnie wynosi 68% i 83%, (nie wiem o który wynik chodzi) czy to możliwe, że to pochp a nie astma? Dokładnie wyniki spirometrii poniżej: FEV1: 74% FVC: 91% FEV1/FVC: podstawa: 68%, przew. 83% PEF: 70% FEF25: 57% FEF50: 48% FEF25-75: 47% FEF75: 47%

Lek. Michał Lenard

Zazwyczaj wykonuje się próbę rozkurczową w celu rozróżnienia POChP i astmy. Jednak POChP występuje najczęściej u ludzi starszych/w średnim wieku, po wielu latach palenia tytoniu, lub narażenia na różnego rodzaju pyły i zanieczyszczenia. W Pana przypadku POChP jest bardzo mało prawdopodobne, zapewne dlatego lekarz zdiagnozował astmę. Pozdrawiam!