Na jaką dietę muszę przejść?

Witam Mam 26 lat i 168 cm wzrostu ważę 94 kg jem mało 4 posilki dziennie, potrzebuję diety by schudnąć.
26 LAT ponad rok temu

Roma Wojtewicz Dietetyka, Poznań

Witam
Istotą zbilansowanej diety o obniżonej kaloryczności nie jest mała ilość spożywanych pokarmów, a zamiana produktów niezdrowych i kalorycznych na zdrowe, bogate w składniki odżywcze.
Proponuję wprowadzić zasady zdrowego odżywiania:
1) Spożywać codziennie 5 mniejszych posiłków, zamiast 3 obfitych - to wpłynie na regulację metabolizmu i zmniejszenie uczucia głodu pomiędzy posiłkami, a tym samym zapobiegnie podjadaniu.
2) Wybierać pełnoziarniste produkty zbożowe, bogate w składniki mineralne i błonnik - pieczywo z pełnego ziarna, mąkę razową, kasze, brązowy ryż, makaron razowy, płatki żytnie i owsiane, otręby
3) jako źródło białka spożywać ryby, mleko i produkty mleczne o niższej zawartości tłuszczu, a unikać kalorycznych serów żółtych, tłustych deserów mlecznych itp.
4) Unikać dań typu fast food oferowanych w barach szybkiej obsługi
5) Nie spożywać słodyczy i słonych,kalorycznych przekąsek, a zastąpić je warzywami i owocami, najlepiej w świeżej postaci
6) Przygotowywać dania poprzez gotowanie na parze i w wodzie oraz pieczenie w folii, a unikać smażenia (zwłaszcza na głębokim tłuszczu).
Niezwykle ważne jest też wprowadzenie regularnej aktywności fizycznej - minimum 4 razy w tygodniu w wymiarze ok. 1 godziny.
pozdrawiam