Na jakiej podstawie lekarz stwierdza poronienie?

Witam
Mam pytanie dotyczące poronienia. Jeżeli kobieta nie wiedziała, że jest w ciąży, bo były to pierwsze tygodnie i nastąpiło bardzo mocne i obfite krwawienie (krwotok), to na jakiej podstawie lekarz stwierdzi, czy było to poronienie i w którym tygodniu ciąży była pacjentka?

KOBIETA ponad rok temu

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Jeśli ciąża była potwierdzona w badaniu USG, to poronienie potwierdzi brak pęcherzyka ciążowego i czynności serca zarodka w kolejnym badaniu.
Jeśli zaś nie wykonywano tego badania, to poronienie potwierdzić można także na podstawie badania poziomu beta HCG we krwi (najlepiej wykonać co najmniej 2 pomiary, żeby zaobserwować spadek stężenia tego hormonu).

Natomiast czas trwania ciąży obliczamy na podstawie daty wystąpienia ostatniej miesiączki (przyjmujemy, że dzień ten był jednocześnie pierwszym dniem ciąży, mimo że do zapłodnienia doszło dopiero po miesiączce).
W przypadku nieregularnych miesiączek, decyduje wynik badania USG.

Pozdrawiam serdecznie!