Na poziomie obniżenie i dehydratacja krążka międzykręgowego z pęknięciem pierścienia włóknistego

Witam Mam 31l. Proszę o interpretację wyniku rezonansu kręgosłupa. Na poziomie obniżenie i dehydratacja krążka międzykręgowego z pęknięciem pierścienia włóknistego i centralą wypukliną bez stenozy kanału kręgowego z symetrycznym konfliktem korzeniowym. Ponadto wysokość i sygnał krążków międzykręgowych prawidłowe. Nie stwierdza się obecności przepuklin krążków międzykręgowych, cech stenozy światła kanału kręgowego ani otworów bocznych. Widoczny rdzeń kręgowy bez zmian ogniskowych. Co dalej?

Przypuszczam, że chodzi o dyskopatię lędźwiowo-krzyżową. Postępowanie terapeutyczne jest w dużej mierze zależne od stopnia nasilenia dolegliwości - neurologicznej manifestacji ze strony kończyn dolnych. W około 75% przypadków odpowiednio przeprowadzoną rehabilitacją np. kinezyterapią Mc Kenziego udaje się uniknąć leczenia operacyjnego. Wymaga to wysiłku ze strony pacjenta i rehabilitanta gdyż wzmocnienie gorsetu mięśniowego stabilizującego kręgosłup L-S to codzienne ćwiczenia zgodnie z instruktażem. Brak efektu rehabilitacji i utrzymywanie się konfliktu krążkowo-korzeniowego jest wskazaniem do vertebroplastyki.