Naczyniak wątroby w wyniku USG

W sierpniu 2012 wykryto u mnie na badaniu USG hyperechogeniczy obszar wielkości 13mm w płacie prawym wątroby - naczyniak. Natomiast na USG w październiku 2013 stwierdzono: obszar hyperechogeniczny wielkości 30x17 mm, mogący odpowiadać naczyniakowi, nie można wykluczyć zmiany o charakterze naciekowym. Bardzo się martwię, proszę o poradę.

Lek. Rafał Gryszkiewicz

Witam,
zmiana powinna zostać skontrolowana przez chirurga, ponieważ uległa powiększeniu w przeciągu 14 miesięcy. Konieczne może się okazać wykonanie badań dodatkowych (tomografia komputerowa), które pozwolą na dokładniejsze niż w badaniu USG zobrazowanie zmiany i zadecydowanie o ew. leczeniu chirurgicznym lub o obserwacji.

W takim wypadku z reguły zaleca się celem pogłębienia diagnostyki wykonanie TK jamy brzusznej lub najlepiej rezonans magnetyczny wątroby. O tym wszystkim musi zadecydować lekarz prowadzący. Dopiero po wyniku badania dodatkowego będzie można coś więcej powiedzieć o tej zmianie i podjąć odpowiednie działania.