Naczyniaki w wątrobie w wyniku badania USG jamy brzusznej

Opis: podtorebkowo widoczna hypodensyjna zmiana o wym, 54x24mm ulegająca brzeżnemu wzmocnieniu w fazie tętniczej i hyperdensyjna w fazie wrotnej, izodensyjna w fazie opóźnionej. Podobna zmiana w segmencie 7 o wym. 30x47mm - obraz odpowiada naczyniakom. Proszę o podpowiedź: co oznacza taka diagnoza i jak ją leczyć?

MĘŻCZYZNA, 60 LAT ponad rok temu

Zdrowa żywność

Nie ma osoby, która przynajmniej raz nie spotkałaby się ze stwierdzeniem, że jesteśmy tym, co jemy. Żywność, którą spożywamy i trawimy staje się częścią nas samych, jednak wiele osób zapomina o tym i odżywia się niezdrowo.

Myślę, że chodzi o badanie TK jamy brzusznej, a konkretnie wątroby. Obraz guzów w wątrobie wskazuje na naczyniaki. Są to zmiany łagodne nowotworowe, poniżej 10 cm średnicy, a więc wymagające tylko obserwacji, a nie operacji. Warto byłoby jeszcze wykonać badania laboratoryjne krwi na układ krzepnięcia. Jeśli badania będą w normie zaleca się wykonanie kontrolnego badania najlepiej USG jamy brzusznej za około 6-12 miesięcy. Jeśli zmiany nie powiększą się dalsza obserwacja. Nie ma leczenia. W przypadku zażywania jakiś środków hormonalnych sterydowych odstawienie ich jeśli będzie to możliwe. Oczywiście wynik należy skonsultować z lekarzem, który wydał skierowanie na badanie TK.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty