Nadciśnienie, bóle i drętwienie głowy, problemy skórne

Witam, choruje na zzsk , hasimoto. Od roku dołaczyło nadciśnienie, bóle i jakby dretwienie połowy głowy, osłabienie mięsni nóg i rąk, do tego wypadanie włosów i problemy skórne. Odebrałam wyniki krwi p/c jądrowe 1: 2560 typ homeogenny/ ziarnisty. Bardzo proszę o interpretacje tych wyników co dokładnie oznaczaja,czy to oznacza tocznia i ewentualnie jaki to typ. Bardzo dziękuję. Marta

Piotr Pilarski

Witam serdecznie,

może to być toczeń lub inna choroba autoimmunologiczna. Proszę zgłosić się do lekarza rodzinnego aby wypisał skierowanie do reumatologa. Aby rozpoznać tocznia należy spełnić 4 kryteria:

1 Zmiany skórne typu rumienia (często w kształcie motyla na twarzy), nigdy nie przekraczają bruzd nosowo-wargowych.
2 Zmiany skórne rumieniowo-bliznowaciejące - rumień krążkowy (typu DLE).
3 Nadwrażliwość na światło.
4 Nadżerki w jamie ustnej.
5 Zapalenie lub ból stawów – dotyczące co najmniej dwóch stawów, bez zmian w obrazie RTG.
6 Zapalenie błon surowiczych – opłucnej (pleuritis) lub osierdzia (pericarditis), stwierdzone w wywiadzie lub w chwili badania.
7 Zmiany w nerkach – utrzymująca się proteinuria (białkomocz) powyżej 0,5 g/dobę lub obecność wałeczków nerkowych w moczu.
8 Zaburzenia neuropsychiatryczne – szeroki wachlarz, najczęściej napady drgawek lub psychoza (po wykluczeniu przyczyn polekowych, metabolicznych, mocznicy).
9 Zaburzenia hematologiczne – niedokrwistość hemolityczna z retikulocytozą lub limfopenia (poniżej 1500 w 1 mm³) lub leukopenia (poniżej 4000 w 1 mm³) lub trombocytopenia (poniżej 100 000 w 1 mm³)
10 Zaburzenia immunologiczne – obecność komórek LE lub przeciwciał przeciw dsDNA (natywne DNA), lub przeciwciał anty-Sm, lub fałszywie dodatnie serologiczne odczyny kiłowe przy ujemnym teście na immobilizację krętków.
11 Przeciwciała przeciwjądrowe (ANA) – w mianie nie niższym niż 80 (zwykle ANA>160), badane metodą immunofluorescencji lub inna odpowiednia jeśli nie stosowano leków powodujących lekowe zespoły LE.

Pozdrawiam.