Nadciśnienie tętnicze a skoki ciśnienia

Witam Jestem 35 letnim mężczyzną i leczę się na nadciśnienie tętnicze od 4 lat. Przyjmuję 3 różne leki na nadciśnienie (nebicard, noliprel i amlonor). Mój problem polega na tym, że o ile ciśnienie skurczowe się znormalizowało (100-130) to często moje ciśnienie rozkurczowe często jest wysokie (90-100). Wcześniej miałem wysokie skoki ciśnienia (najwyższy 220/150). Dodam, że jestem osobą nerwową i żyjącą w sporym stresie. Miałem przeprowadzoną całą diagnostykę w kierunku nadciśnienia wtórnego,

Lek. Marta Gryszkiewicz

Na skoki ciśnienia powinien Pan dostać lek do stosowania doraźnego (np. Captopril lub jego odpowiednik), a leczenie podstawowe powinno zostać zweryfikowane przez lekarza kardiologa.
Izolowane nadciśnienie rozkurczowe, także prowadzi do powikłań i jest patologią.
Dlatego też wyrównanie i kontrolę ciśnienia skurczowego, można uznać tylko za połowiczy sukces farmakoterapii.
Powinien Pan prowadzić dzienniczek kontroli pomiarów ciśnienia - mierzyć je 2 razy dziennie - o stałych porach - rano i w ciągu dnia, oraz zawsze wtedy gdy czuje się Pan źle (odnotowując również ten fakt). To pomoże przeanalizować ciśnienia w jakimś okresie czasowym, co ułatwi dobór odpowiednich leków i ich dawek.