Nadciśnienie tętnicze u 37-latki

witam mam 37 l cierpie na nadcisnienie tetnicze od 7 lat dostłam go chyba od stresu bo badania wtedy byly prawidlowe moje nadcisnienie polega na tym ze mam gwaltowne skoki np 150/100 a za jakes 20 minut samo spadnie do normy ale czuje sie przy skoku okropnie łapie sie zaraz za kark biore bibloc 3.75 mam zniesioną lardoze szyjna czy od tego moge mieć skoki cisnienia szukam przyczyny bo bardzo mnie to męczy .prosze o pomoc.pozdrawiam serdecznie i z góry dziekuje za odpowiedz

Najczęściej rozpoznaje się nadciśnienie samoistne, czyli o nieznanej przyczynie. Czasem stres odgrywa bardzo silną rolę, Mówimy wtedy o "nadciśnieniu białego fartucha". Skoki do 150/100 to nie jest jakieś bardzo wysokie ciśnienie i jeśli zdarzają się rzadko to nie stanowią problemu. Czasem trzeba wykonać badanie 24-godzinne ciśnienia żeby się zorientować czy to tylko pojedyncze drobne skoki ciśnienia, czy tez nadciśnienie wymagające leczenia.