Nadciśnienie tętnicze

moja mama ma nadcisnienie tentnicze jest pod kontrola lekarza malo pije plynow zdarzyło sie ze była odwodniona w takich momentach ma wysoki potas czy picie duzych ilisci plynow pomaga przy zachowaniu rownowagi w potasie co powinna jesc a czego unikac w jadlospisie

Lek. Izabela Ławnicka

Witam! Ponieważ potas wydala się z moczem, picie dużej ilości płynów oraz duża diureza jak najbardziej pozwalają zachować prawidłowy poziom potasu. Pani mama powinna zatem przede wszystkim dużo pić. Dobrze byłoby także, by wykonana została laboratoryjna ocena funkcji nerek. Ich upośledzona funkcja może skutkować gromadzeniem potasu. A propos diety to tak naprawdę, przy prawidłowej funkcji nerek oraz prawidłowej ilości spożywanych płynów, nie ma potrzeby ograniczać produktów bogatych w potas. Proszę jednak porozmawiać z lekarzem - być może Pani mama ma suplementowany potas, a nie powinna. Istnieje także takie prawdopodobieństwo, że w celu kontroli nadciśnienia stosuje leki oszczędzające potas, a można je zmienić na inne.